Письменники-класики не випадково романтизували підіймання брів і помахи вій своїх героїнь.
Сучасні дослідники підтвердили, що за допомогою таких невербальних знаків ми передаємо до 93% інформації. Причому до способів спілкування без слів відносять не тільки міміку і жести, але навіть аромати та предмети, якими ми себе оточуємо.
Ми в “Отож” проаналізували сотні прийомів, які допомагають без слів впливати на інших. Про 9 найнесподіваніших психологічних трюків ми вирішили розповісти й вам.
- 1. Щоб зробити людину прихильною до себе, розгляньте колір її очей
- 2. Не починайте розмову з новим співрозмовником відразу – дайте йому час «розгойдатися»
- 4. Спрямуйте носок ноги в сторону співрозмовника – це дозволить скоротити соціальну дистанцію
- 5. Завдяки жесту «окей» можна продемонструвати авторитет без зайвої агресії
- 7. Якщо людина говорить вам неприємні речі, пильно подивіться на її лоб
- 8. Щоб взяти паузу в розмові, інсценуйте машинальний жест
- 9. Намагайтесь бути зліва, якщо претендуєте на лідерство
1. Щоб зробити людину прихильною до себе, розгляньте колір її очей
Це допоможе з перших же секунд встановити довірчі стосунки з незнайомим співрозмовником. Час, який буде потрібен, щоб уважно розглянути колір його очей, якраз відповідає довжині ідеального зорового контакту. На думку психологів, він повинен тривати від 3 до 5 секунд. Якщо ви зовсім не поглянете в очі співрозмовнику або, навпаки, будете розглядати його довше 9 секунд, йому може стати неприємно.
А для того, щоб закріпити успіх, спробуйте посміхнутися очима, дивлячись співрозмовнику на перенісся. Це центр зони соціального контакту. При цьому погляд на обличчя нижче рівня носа або на тіло може бути сприйнятий як вторгнення в інтимний простір, а вище, на чоло, – як спроба придушення.
2. Не починайте розмову з новим співрозмовником відразу – дайте йому час «розгойдатися»
Після того, як ви встановили зоровий контакт, не варто відразу ж приступати до розмови. Витратьте кілька секунд на те, щоб повісити пальто, відкрити сумку, присунути стілець. Це дасть вашому співрозмовнику час скласти про вас перше враження. В ході подальшої розмови він не буде відриватися, помічаючи нові деталі у вашій поведінці, адже він вже встиг вас розглянути.
3. Дотик до ніжки келиха допоможе розповісти про симпатії
Психологічні експерименти показують, що погладжування циліндричних предметів підсвідомо сприймається як невербальний сигнал про симпатію. Якщо дівчина хоче показати юнакові, що він їй небайдужий, їй досить доторкнутися до ніжки келиха. Такий же ефект створить ручка, якщо тримати її в руці, і навіть перстень, який можна ненароком покрутити на пальці.
4. Спрямуйте носок ноги в сторону співрозмовника – це дозволить скоротити соціальну дистанцію
Якщо ви сидите в позі «нога на ногу», вкажіть носком взуття на цікаву вам людину. Такий жест допомагає скоротити соціальну дистанцію, оскільки підсвідомо сприймається як спроба зблизитися. При цьому така поза не порушує особистих кордонів інших людей, тому її можна використовувати навіть в діловому спілкуванні.
5. Завдяки жесту «окей» можна продемонструвати авторитет без зайвої агресії
Якщо вам потрібно привернути увагу співрозмовника або аудиторії, але при цьому ви не хочете здатися надміру агресивним, скористайтеся маленькою хитрістю. Уявіть, що ви тримаєте голку між великим і вказівним пальцями, ніби показуючи жест «окей». Під час бесіди намагайтеся ненав’язливо продемонструвати уявну голку іншим. Так ваша жестикуляція буде, з одного боку, природною, а з іншого – акцентує на важливих моментах.
6. Якщо вам нудно, натякніть на це за допомогою рук
Якщо тема розмови вас не захоплює, але при цьому ви не хочете образити співрозмовника, натякніть йому на це за допомогою жестів. Спочатку просто доторкніться рукою до щоки – так ви покажете, що вам не дуже цікаво. Якщо співрозмовник не зрозумів натяку, покладіть голову на долоню. Якщо і це не допомагає, доведеться вдатися до важкої артилерії та спертися на кулак. Звичайно, це не дуже чемно, але і ваш співрозмовник був не дуже-то уважний до вас, раз досі не зрозумів, що ви занудьгували.
7. Якщо людина говорить вам неприємні речі, пильно подивіться на її лоб
Щоб уникнути розмови з токсичним співрозмовником, який для чогось вирішив повідомити вам, що ви погладшали або вам не пасує нова зачіска, пильно подивіться на його лоб. Такий погляд символізує владу і придушення. Навіть якщо ви не відчуваєте в собі такої впевненості, цей простий спосіб допоможе вам психологічно перебудуватися і перейти зі стану жертви в домінувальне становище.
8. Щоб взяти паузу в розмові, інсценуйте машинальний жест
Якщо вас попросили прийняти рішення, над яким ви хочете подумати, почніть протирати окуляри. Цей жест здасться вашому співрозмовнику машинальним, при цьому він зрозуміє, що ви роздумуєте над відповіддю, і чекатиме на неї мовчки, не відволікаючи вас. Якщо ви не носите окуляри, підійде будь-яка інша жестикуляція, що здається машинальною, наприклад можна перевірити ґудзик на сорочці або поправити прикрасу.
9. Намагайтесь бути зліва, якщо претендуєте на лідерство
Цей цікавий феномен виявили політологи, які аналізували піар-кампанії кандидатів у президенти. Вони помітили, що претенденти, які стояли ліворуч від фотографа (тобто праворуч, якщо дивитися на готовий знімок), справляли на глядачів сильніше враження. Звичайно, це правило працює при наявності інших факторів: якщо одна людина на фото явно домінує над іншими завдяки позі або харизмі, положення зліва від фотографа не допоможе.
А які хитрощі спілкування знаєте Ви?