В Україні змінились правила оформлення спадщини: що треба знати

Новини

Сьогодні, 30 січня, набирають чинності зміни до закону, які вдосконалюють порядок відкриття і оформлення спадщини, а також захист прав спадкоємців під час дії воєнного стану.

Про те, що треба знати про ці зміни, розповідає РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію Юридичного порадника для ВПО у Facebook.

Що треба знати українцям про ці зміни

Змінами уточнено поняття “місце відкриття спадщини”:

  • за загальним правилом, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця
  • якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини буде місцезнаходження нерухомого майна або його основної частини
  • якщо ж останнє місце проживання спадкодавця невідоме і нерухоме майно відсутнє – місцезнаходження основної частини рухомого майна

“Якщо ж спадкодавець мав останнє місце проживання на території іноземної держави, то спадкові правовідносини регулюватимуться правом держави, де він мав останнє місце проживання. Але при цьому нерухоме майно – є правом держави, в якій знаходиться таке майно. А майна, яке підлягає державній реєстрації в Україні – це право України”, – пояснюють юристи.

Яке практичне значення має “місце відкриття спадщини”

“Після смерті спадкодавця спадкоємцям потрібно звернутися із заявою про прийняття спадщини/відмовою у прийнятті спадщини саме за місцем відкриття спадщини. Потім після спливу строку на прийняття спадщини знову ж доведеться звертатися із заявою про видачу свідоцтва про спадщину не до будь-якого нотаріуса, а за місцем відкриття спадщини”, – наголошують фахівці.

Вони додають, що за можливості, краще мати документальне підтвердження останнього місця проживання спадкоємця.

Чим можна підтвердити останнє місце проживання

Його можна підтвердити довідкою про реєстрацію/останнє місце проживання спадкодавця, виданою виконавчим органом місцевої ради. Як отримати таку довідку детально розʼяснено на порталі Дія.

“Наприклад, якщо на момент смерті особа постійно проживала у Харкові – місцем відкриття спадщини, а значить і місцем, де можна звернутися до нотаріуса за її відкриттям, буде Харків. Якщо ж особа не мала місця постійного проживання (або його неможливо підтвердити документально – наприклад, не було “прописки”), звертатися треба за місцезнаходженням її нерухомого майна”, – кажуть правозахисники.

У випадку, якщо у спадкодавця не було нерухомого майна – треба звертатись за місцезнаходженням рухомого майна. До прикладу, залишився автомобіль з реєстрацією в Полтавській області – там і буде місце відкриття спадщини.

“Також на період дії воєнного стану та протягом 6-ти місяців з дня його припинення/скасування передбачено виняток із правила – є можливість звертатися із заявами щодо спадщини не за місцем відкриття спадщини”, – додають юристи.

Але це стосується лише тих випадків, коли місцем відкриття спадщини є:

  • населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження і щодо яких не визначено дату відновлення здійснення таких повноважень
  • територія, на якій ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупована РФ, щодо яких не визначено дату завершення бойових дій або тимчасової окупації

“Наприклад, особа померла в Авдіївці. Її спадкоємці можуть звернутися із заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса на території України”, – пояснюють фахівці.

При цьому, якщо місцем відкриття спадщини є населений пункт/території активних бойових дій/тимчасово окуповані або де органи державної влади тимчасово не здійснюють/здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також у разі заведення спадкової справи не за місцем відкриття спадщини до 30 січня 2024 р. – дня набрання чинності змін, нотаріальні дії вчиняються за місцем подання першої заяви.

Rate article