Верховна Рада проголосувала за цей законопроєкт ще у травні 2023 року.
Майже через рік після ухвалення Верховною Радою президент України Володимир Зеленський підписав закон 9281 про зниження граничного віку перебування громадян на військовому обліку призовників від 27-ми до 25-ти років.
“На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статті, яким до дня відправлення до військової частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову”, – йдеться у документі
Під час дії воєнного стану призовні комісії мають провести медогляд призовників, які перебувають на військовому обліку та досягли 25-річного віку. В разі визнання придатними до військової служби їх поставлять на військовий облік та визнають військовозобов’язаними. Це означає, що таких хлопців можна буде мобілізувати до війська, навіть якщо вони не служили строкову службу і не мають військового досвіду.
Пояснюємо!
Досі чоловіки, які досягли 27 років і не служили в армії та не мають військового досвіду, вважалися призовниками, а не військовозобов’язаними. Оскільки під час воєнного стану набору на строкову службу не було, їх не мобілізували. В іншому разі чоловіки до 27 років, які служили строкову або мали військову кафедру, також підлягали мобілізації.
Фактично ухвалення цього закону означає, що відтепер під мобілізацію в Україні підпадають чоловіки у віці від 25 років, а не від 27.
Нагадаємо, Верховна Рада ще у травні 2023 року підтримала рішення щодо зниження порогу мобілізаційного віку від 27 до 25 років.
Раніше штурмовик Петро Горбатенко заявив, що до лав ЗСУ треба призивати, зокрема, чоловіків 18-20 років. Український військовий і керівник ініціативи “A.Drones” Юрій Касьянов також вважає, що необхідно знижувати мобілізаційний вік, і не до 25, а до 20 років.