Три лідери. В яких містах України люди найбільше задоволені владою і життям — рейтинг IRI

Новини

Міжнародний республіканський інститут (IRI) оприлюднив рейтинг великих українських міст за якістю життя.

Три міста-лідери в трьох категоріях — такими є результати великого муніципального щорічного дослідження якості життя у великих містах України. Його від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту (IRI) у квітні-травні провела Соціологічна група Рейтинг при підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). nv.ua

Респонденти — майже 17 тис. українців, мешканці усіх обласних центрів країни крім тих, що перебувають у тимчасовій окупації, — оцінили свої міста за 19-ма параметрами, що стосуються якості обслуговування та послуг. Йшлось про збір сміття, медичні заклади, транспорт, дороги, вуличне освітлення, освіту, а також про роботу поліції, якість водо-, енерго- та газопостачання, опалення, а ще — про екологію, доступ для людей з інвалідністю, стан бомбосховищ, соціальний захист, роботу ЦНАПів.

Оскільки великі міста країни зараз знаходяться в різних умовах, автори цьогорічного дослідження — вже дев’ятого за рахунком — розділили рейтинг на три категорії.

До першої – Захід — потрапили 8 обласних центрів, в яких безпосередній вплив війни на функціонування міста мінімальний (у порівнянні з іншими облцентрами). В цій категорії найвищі оцінки від своїх мешканців отримав Луцьк.

До другої – Центр — потрапили 6 міст (включно з Києвом), які періодично потерпають від атак ворожих ракет та дронів. В цій категорії перше місце посіла Вінниця.

У третьому умовному регіоні дослідження — Прифронтові – опинились 7 міст, що знаходяться поблизу до кордону з РФ або ж поруч із зоною бойових дій, і постійно потерпають від різноманітних ворожих обстрілів. Серед мешканців таких населених пунктів, згідно з дослідженням IRI, найбільш задоволені своїм містом чернігівці.

«Це опитування є миттєвим знімком того, де ми зараз знаходимося, де ми були, — пояснив Майкл Дракман, директор Міжнародного республіканського інституту (IRI). — І воно дає нам деякі уявлення про те, куди все може піти далі, і як користатися тими перевагами, що вже сьогодні, попри війну, виникають».

Серед іншого автори дослідження з’ясували, що найбільша частка тих, хто переконаний, що справи в їхньому місті рухаються у правильному напрямку, мешкає у Вінниці – таких там 73%. В топ-5 за цим показником увійшли також Хмельницький, Харків, Черкаси та Чернігів (відповідні відсотки в цих містах коливаються в межах від 58% до 63%).

Вінничани також досить оптимістично дивляться в завтрашній день: на питання «Яким ви бачите майбутнє України?» 72% відповіли «скоріше обнадійливим» і лише 21% – «скоріше безнадійним». Та найбільшими оптимістами виявились чернігівці – таких серед них виявилось 77%.

При цьому на питання про те, як змінилося за останній рік економічне становище вашої сім’ї, варіант «набагато погіршилось» обрали 22% івано-франківців, 27% одеситів та 28% харків’ян. Тобто, саме ці три міста стали лідерами за показником економічного невдоволення свого населення.

Діяльністю міської влади найбільше задоволені у Харкові – 26% тут поставили їй «цілком схвалюю», ще 40% – «швидше схвалюю».

Загалом оцінку «швидше схвалюю» в цьому питанні найчастіше ставили респонденти у Вінниці та Луцьку — 47% і 48% відповідно.

При цьому майже половина харків’ян поставили оцінку «цілком схвалюю» своєму міському голові. На другому місці у цій категорії опинився Івано-Франківськ, де міського голову оцінив так само високо кожен четвертий містянин.

Дослідження IRI проводиться щорічно з 2015-го, винятком став лише 2022-й — через початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Rate article