Ситуація дуже складна: Окупанти ймовірно захопили Веселе на північ від Соледара та мають просування в Авдіївці і біля Новомихайлівки, – ISW

Новини

Збройним силам України, ймовірно, вдалося відновити деякі втрачені позиції в Авдіївці, однак і російські війська просуваються в районі цього міста. Окупанти також мають просування біля Новомихайлівки Донецької області і, ймовірно, захопили Веселе біля Соледара на Бахмутському напрямку. Про це йдеться у новому зведенні Інституту вивчення війни, передають Патріоти України.

Російські війська мають нові підтверджені просування північніше Бахмутабіля Авдіївки та на південний захід від Донецька на тлі продовження позиційних боїв уздовж усієї лінії фронту. Водночас і ЗСУ відновили деякі із втрачених позицій.

  • Авдїівка: геолокованя кадри, опубліковані 5 лютого, свідчать, що українські військові нещодавно відновили обмежені тактичні позиції в житловому районі на півдні Авдіївки. Водночас додаткові кадри, опубліковані 6 лютого, вказують на те, що війська РФ нещодавно просунулися в північну зону Авдіївки. Російські джерела при цьому стверджували, що окупанти просунулися в північно-західній частині Авдіївки вздовж вулиць Сапронова та Лесі Українки (неподалік місця з встановленою геолокацією на згаданих кадрах у північній частині міста), а також у районі кар’єру на північній околиці Авдіївки. Кілька російських «воєнкорів» також стверджували, що російські війська просунулися до одного кілометра в напрямку Первомайського (на південний захід від Авдіївки) і досягли південно-східної околиці населеного пункту, хоча ISW не помітив візуальних доказів, які б підтверджували ці твердження.
  • Бахмутьский напрямок: геолоковані кадри, опубліковані 3 лютого, підтверджують, що російські війська захопили Веселе (північніше Бахмута та на північний схід від Соледара). Міністерство оборони РФ ще 18 січня заявляло, що окупанти нібито захопили Веселе, однак це перший випадок, коли ISW спостерігає візуальне підтвердження цих російських заяв. Поблизу самого Бахмута 6 лютого тривали позиційні бойові дії, проте підтверджених змін на лінії фронту на цій ділянці не було.
  • Новомихайлівка біля Донецька: геолоковані кадри, опубліковані 3 лютого, підтверджують, що окупати просунулися на схід і південь від Новомихайлівки під час нещодавно поновлених механізованих атак південніше населеного пункту. Російські «воєнкори» стверджують, що війська РФ просунулися до східної околиці Новомихайлівки — і це твердження узгоджується з наявними геолокаційними доказами, констатують в ISW. Українські та російські джерела заявили, що позиційні бойові дії тривають на захід від Донецька в районі Перемоги та на південний захід від Донецька в районі Георгіївки та Новомихайлівки. Один з «воєнкорів» РФ визнав, що підготовлена українська оборона біля Георгіївки і прилеглі вогневі позиції української артилерії ускладнять будь-яке просування Росії через населений пункт у напрямку Курахового (13 км на захід від Мар’їнки.

Європейські та азіатські союзники США значно активізували зусилля щодо підтримки України, однак саме американська допомога залишається критично важливою для України, констатують аналітики ISW. В Інаституті нагадують, що Європейська Рада та Європарламент досягли попередньої домовленості щодо створення нового спеціального механізму фінансування України. Йдеться про створення українського фонду в розмірі 50 млрд євро в багаторічному бюджеті ЄС на 2024−2027 роки, негайну бюджетну підтримку України та підтримку процесів її відновлення й відбудови.

ISW називає також інші ознаки збільшення європейської та іншої неамериканської допомоги Україні:

  • німецький концерн Rheinmetall 5 лютого заявив, що планує відправити в Україну десятки тисяч 155-мм артилерійських снарядів, десятки бойових машин піхоти Marder, 25 танків Leopard 1A5 і невизначену кількість систем ППО Skynex у 2024 році;
  • Південна Корея (DAPA) 6 лютого заявила, що планує підписати контракт з виробником боєприпасів Poongsan у 2024 році на масове виробництво 155-мм снарядів із збільшеною дальністю до 60 кілометрів (раніше Сеул почав опосередковано постачати артилерійські снаряди, тож і ці снаряди можуть відправитися європейським союзникам для опосередкованої передачі Україні);
  • загалом ЄС та його країни від початку вторгення надали Україні 138 мільярдів євро (приблизно 148,5 мільярдів доларів). Для порівняння, США виділили Україні 113 мільярдів доларів за той же час, з яких понад 75 млрд було виділено безпосередньо на гуманітарну, фінансову та військову підтримку України. Решту суми (38 млрд доларів) було витрачено переважно у США, на американські компанії чи персонал.

І хоча європейські партнери продовжують нарощувати підтримку України, допомога США в найближчій та середньостроковій перспективі залишається життєво необхідною для Києва, аби допомогти Україні розбудувати свій оборонно-промисловий комплекс (ОПК), наголошують аналітики. ISW продовжує оцінювати, що США не доведеться надсилати Україні великі пакети допомоги у сфері безпеки протягом невизначеного термін, якщо Україна успішно продовжить налагоджувати виробництво власної зброї всередині країни, розбудовувати двосторонні та міжнародні оборонно-промислові партнерства та створювати промислові спільні підприємства із західними оборонними компаніями.

При цьому підсумковий успіх зусиль України з розбудови власного ОПК залежить від спроможності Києва звільнити стратегічно важливі території, які нині окуповані російськими військами, наглошують в ISW. А отже, саме військова допомога США та партнерів Україні в найближчій перспективі матиме вирішальне значення, оскільки США залишаються основним джерелом значної кількості необхідного ЗСУ військового обладнання. Зокрема це танки M1 Abrams, бронетранспортери, передові системи протиповітряної оборони, такі як Patriots, а також ударні системи дальнього радіусу дії – обладнання, яке в попередніх пакетах допомоги США було пріоритетним.

Росія допомагає Північній Кореї уникнути міжнародних санкцій в обмін на ракети та артилерійські боєприпаси для використання у війні проти Україні. The New York Times 6 лютого повідомила із посиланням на дані розвідки, що Росія розморозила 9 млн з 30 млн доларів заморожених північнокорейських активів у неуточненій російській фінансовій установі. КНДР, ймовірно, використає ці кошти для купівлі сирої нафти. Джерело NYT у розвідці заявило, що підставна північнокорейська компанія нещодавно відкрила новий рахунок у російському банку в окупованій Росією Південній Осетії, який КНДР може використовувати для ухилення від санкцій ООН. ISW продовжує оцінювати, що Росія може бути відкритою для фінансової, технологічної та оборонної співпраці з Північною Кореєю в обмін на надання артилерійських боєприпасів і балістичних ракет з КНДР для використання їх проти України. Північна Корея також отримує вигоді від цієї співпраці, оскільки отримує технічні дані про ефективність своєї зброї в Україні, які може згодом використати у власних дослідженнях і розробках зброї.

Кремль продовжує створювати інформаційне підґрунтя для можливих гібридних провокацій проти країн Балтії та Грузії, підкреслюють в ISW. МЗС Росії 6 лютого викликало до Москви повірених у справах Латвії, Литви та Естонії через нібито «відсутність належної реакції» на неодноразові прохання росіян до влади цих країн «забезпечити безпеку» громадянам Росії, які голосуватимуть на майбутніх російських виборах президента в березні 2024 року у столицях країн Балтії. Речник МЗС Росії Марія Захарова заявила, що будь-які інциденти на російських виборчих дільницях у країнах Балтії викличуть «серйозний протест серед росіян», які проживають у країнах Балтії, оскільки «порушуватимуть конституційні права росіян» щодо можливості голосувати на виборах. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 5 лютого також заявив, що західні уряди буцімто розпочали «русофобські» кампанії впливу, спрямовані на російські посольства та консульства за кордоном, і попередив, що «західні провокації» поза межами РФ нібито посилюються.

В ISW наголошують, що заяви Лаврова і Захарової, ймовірно, спрямовані на створення потрбного Москві інформаційного «оформлення» фактично будь-яких дій з боку влади іноземних держав, у тому числі країн Балтії щодо російських громадян у період виборів президента РФ — як нібито прямого нападу на росіян. В ISW нагадують, що Кремль часто використовує поняття «співвітчизників за кордоном», щоб через претензію на особливі привілеї для росіян поза межами Росії створювати умови для провокацій у таких країнах. Усе це вписується в більш широку схему гібридного впливу Кремля.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі також заявила 6 лютого, що Росія розпочала «нову гібридну війну проти Грузії, для якої вона використовує всі форми та зброю», посилаючись на проекти російської військово-морської юази в порту Очамчире, який був окупованій Росією в Абхазії, та інші провокації на грузинських територіях, які РФ окупуває з 2008 року. Гібридні кампанії впливу, такі як інформаційні операції навколо процедур російських виборів у країнах Балтії та провокації в окупованих регіонах Грузії, дестабілізують сусідів Росії, переконані в ISW.

Rate article