Не влаштовуйте гучнuх гулянь! 4 травня: церковне свято сьогодні, як провести останній день перед Великоднем

Новини

4 травня за новим церковним календарем згадують мученицю Пелагію, цього ж дня – Велика субота напередодні світлого свята Великодня. Про звичаї, прикмети та заборони 4 травня і що відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

4 травня 2024 року – яке сьогодні церковне свято за новим і старим календарем

17 травня православні християни вшановують пам’ять Пелагеї-Заступниці. Пелагія жила в III столітті, в Тарсі (Мала Азія). Дівчина була знатного роду і дуже красива. Одного разу вона почула проповідь про Ісуса Христа і увірувала в Бога, вирішивши присвятити йому життя. Про це не здогадувався син імператора Діоклетіана, який хотів одружитися з дівчиною. Коли він зробив пропозицію, Пелагія відмовила: “Я вже заручилася з Сином Божим, Царем Безсмертним”.

Хлопець був у гніві, але вирішив почекати час, сподіваючись, що дівчина передумає. Пелагія ж зі слугами вирушила до єпископа Клинона, і він хрестив її. Тоді ж дівчина отримала від Бога дар зцілення – коли її слуги раптово осліпли, вона повернула їм зір. Мати Пелагії, дізнавшись про хрещення дочки, сильно розгнівалася, імператорський син після цієї звістки наклав на себе руки. Пеагею доставили до царя для покарання, але імператор, побачивши дівчину, вирішив сам одружитися з нею. Але Пелагея відмовила і йому. Тоді для страти правитель наказав розпалити мідного вола – Пелагія сама увійшла у вогонь, за переказами, її тіло розтануло, наче олія, і розлилося, наче запашне миро, а все місто наповнилося пахощами.

Мощі святої Пелагеї поховали на пагорбі, а за часів царювання імператора Костянтина над ними побудували церкву.

***

4 травня 2024 року – Велика субота напередодні Христового Воскресіння.

Цього дня згадують поховання Ісуса Христа. У Євангеліє розповідається, як Йосип Аримафейський взяв у Понтія Пілата дозвіл віддати йому тіло Христа і поховав його. Але спершу змастив запашною олією і загорнув у біле полотно – плащаницю. Поховали Ісуса Христа в печері, в саду Йосипа, а вхід закрили каменем. Після смерті Христос потрапив у пекло і визволив звідти душі праведників, зокрема й Адама з Євою.

У храмах цього дня відбуваються урочисті служби, священики одягаються у світле святкове вбрання, і світ завмирає в очікуванні дива.

Також у Велику суботу в храмі Гробу Господнього в Єрусалимі сходить Благодатний вогонь, який знаменує Воскресіння Христове. Вогонь сходить щороку і саме напередодні православного Великодня. Благодатний вогонь унікальний – він не обпікає в перші хвилини. З Єрусалима його розвозять у різні країни світу.

Свято 4 травня за старим стилем – день пам’яті священномученика Януарія та інших і Велика субота Страсного тижня.

У народному календарі 4 травня – свято Пелагея-Заступниця. Прикмети цього дня говорять про те, якою буде погода:

вранці немає роси – погода скоро зміниться;

зозуля співає – встановиться гарна погода;

день похмурий видався – почнуться затяжні дощі.

Сьогодні спостерігають за хрущами – якщо їх дуже багато, то буде посуха.

Що можна робити 4 травня

Свята Пелагея вважається покровителькою всіх невинно скривджених. Цього дня потрібно обов’язково допомогти тому, кого образили, або хто потребує допомоги, подати милостиню на вулиці, нагодувати голодних.

Велику суботу напередодні Великодня слід провести в спокої, її, як і Страсну п’ятницю, вважають днем скорботи. Триває піст: можна їсти пісний хліб, сирі овочі та фрукти, горіхи, сухофрукти, мед. Віряни йдуть до храму, можна закінчувати останні приготування до свята, пекти паски. Цього ж дня починають освячувати в храмах паски та яйця.

Що не можна робити 4 травня

У Велику суботу є низка суворих заборон. Не можна лаятися, сваритися, прибирати, прати, прасувати, працювати в саду і на городі, веселитися, влаштовувати весілля, дні народження, вживати алкоголь. У цей день потрібно відпустити проблеми і налаштуватися на атмосферу майбутнього свята.

4 травня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Климент, Кирило, Микита, Пелагея, Никифор, Флоріан.

Rate article