НАТО готується до вступу України: потрібні гарантії безпеки на перехідний етап

Новини

 

Днями західна преса, а саме американське видання The Wall Street Journal повідомило про те, що Сполучені Штати Америки та країни НАТО працюють над проектом гарантій безпеки Україні, які можуть бути надані нашій країні у період підготовки вступу до Північноатлантичного Альянсу. Певні деталі цього процесу розкрив журналістам президент Польщі Анджей Дуда.

“Київський договір безпеки” як основа гарантій безпеки на зразок ізраїльських

Зокрема, польський президент розповів, що потенційні гарантії планується розробити за зразком тих, які діють для Ізраїлю, включаючи передачу новітніх західних озброєнь та військових технологій в необхідних обсягах. Орієнтовно очікується, що основним гарантом безпеки стануть Сполучені Штати, тобто як і у випадку з Ізраїлем. Крім того, свої власні гарантії безпеки Україні мають надати ядерні держави НАТО Великобританія та Франція, а також Німеччина як одна з економічних і військово-промислових лідерів Альянсу. За словами Анджея Дуди, так званий “Київський договір безпеки” може бути підписаний після саміту НАТО у Вільнюсі 11-12 липня цього року. Метою цього має стати позбавлення путінського режиму надій на те, що підтримка України Заходом вичерпається в контексті майбутніх президентських виборів у США. При цьому планується, що майбутня угода не виключає вступ України до НАТО в перспективі, але структурована так, щоб НАТО не могла стати стороною конфлікту з Росією.

Варто нагадати, що концепція “Київського договору безпеки” була представлена у вересні минулого року за участі українських політиків та колишнього генсека НАТО Андерса Фог Расмуссена. Крім того, запланована участь президента України Володимира Зеленського у саміті НАТО в Литві, де очікується створення нового органу у форматі “Рада Україна-НАТО”, який має стати провідником майбутнього членства нашої держави в Альянсі. Передбачається, що Україна матиме право скликати засідання Ради та звернутися за допомогою, яку мають надати окремі країни-члени НАТО.

Німеччина вагається, але Франція готова надати гарантії безпеки Україні

Натомість канцлер ФРН Олаф Шольц поки що достатньо скептично налаштований щодо перспектив швидкого вступу України до НАТО. “Усім зрозуміло, що в найближчому майбутньому цього не відбудеться. Ще й в тому, що критерії НАТО передбачають цілу низку умов, яким Україна нині не може відповідати. Зрозуміло також, що нам потім доведеться обговорити, які гарантії безпеки можуть бути надані в післявоєнній ситуації. Але до цього нам ще далеко”, – заявив німецький політик.

На відміну від обережної у своїх оцінках Німеччини, представник Міністерства закордонних справ Франції заявив, що його країна разом з іншими союзниками, готова стати одним з гарантів безпеки для України. “Франція готова узгодити з Україною домовленості, спрямовані на надання їй гарантій безпеки, які допоможуть їй захистити себе в довгостроковій перспективі та запобігти можливим агресіям в майбутньому”.

Є принципова згода членів НАТО на майбутній вступ України

Відтак стає зрозумілим, що на цей момент НАТО не розглядає питання вступу України до визначення результатів війни, адже не має планів бути безпосередньо в це протистояння. За словами Генерального секретаря Альянсу Йенса Столтенберга “Союзники по НАТО погодилися, що після війни Україна стане членом нашого альянсу. Водночас це довгострокова перспектива. Те, що зараз є проблемою, полягає в тому, щоб Україна переважала як суверенна, незалежна держава і тому нам потрібно підтримувати її”. Крім того, він неодноразово підкреслював, що “всі країни члени погодилися, що Україна стане членом Альянсу”, а домовленості щодо цього прописані також у міждержавних угодах про інтеграцію України в НАТО з окремими членами Альянсу.

Тому найбільш реальним стає очікувати підписання на саміті у Вільнюсі певної рамкової угоди на шляху набуття до членства в НАТО для легалізації та легітимізації збільшення військово-технічної підтримки України. Це дасть можливість значно розширити обсяги та номенклатуру зброї, боєприпасів і технологій для Збройних Сил України шляхом усунення юридичних та бюрократичних перешкод, адже поки України є третьою стороною для країн НАТО.

Отже, будь-які гарантії безпеки для України мають бути лише проміжною ланкою на шляху до членства в НАТО. Українському урядові потрібно не повторити помилки Будапештського меморандуму, який виявився абсолютно недієвим ані у випадку анексії Криму та захоплення частини Донбасу, ані у випадку повномасштабної агресії проти нашої держави. Тому до остаточного вступу до НАТО такі гарантії повинні включати розміщення на українській території військових баз країн-гарантів, залучення їх військ, флоту та авіації до патрулювання та охорони державних кордонів України, а також всебічна військово-технологічна підтримка обороноздатності нашої країни.

Rate article