З російського полону звільнили військових.
Сьогодні, 31 травня, відбувся обмін полоненими. Додому з російського полону повернулися 75 українців.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
“Увесь цей час ми ні на день не припиняли працювати, щоб повернути додому кожного й кожну з російського полону. І сьогодні маємо важливий результат: ще 75 наших людей повернулися до України. Воїни ЗСУ та Нацгвардії, прикордонники, четверо цивільних – усі вони вже на рідній землі. Про всіх пам’ятаємо. Докладаємо максимум зусиль, щоб знайти кожного й кожну. Дякую команді, яка працює над обмінами!” — написав президент.
Серед визволених оборонців — 70 чоловіків і пʼятеро жінок, шестеро офіцерів та 65 представників рядового та сержантського складу. Щонайменше третина з-поміж врятованих мають поранення, тяжкі захворювання або інвалідність.
“Цього разу визволено з полону 37 представників Збройних сил України, зокрема 13 бійців Військово-Морських Сил та двоє представників Повітряних Сил. Також визволено з полону 21 нацгвардійця. Додому повертаються семеро оборонців-прикордонників, шестеро тероборонців та четверо цивільних українок. Повернути на рідну землю вдалося 19 захисників острова Зміїний, 14 військовослужбовців, які охороняли ЧАЕС, а також десять оборонців Маріуполя. Додому повертаються українці, захоплені в полон на Харківському, Київському, Херсонському, Донецькому, Луганському, Запорізькому та Сумському напрямках”, — написав очільник Офісу президента Андрій Єрмак.
Нагадаємо, останній обмін полоненими відбувся 8 лютого 2024 року.
Усі визволені – рядового та сержантського складу. 84 врятованих воїнів захищали Маріуполь (зокрема 82 – оборонці “Азовсталі”), решта виконували бойові завдання на Донецькому та Луганському напрямках.
Щонайменше 28 визволених мають поранення або серйозні хвороби. Найстаршому виповнилося 62 роки, а наймолодшому – 20.
29 травня російська уповноважена з прав людини Тетяна Москалькова звинуватила Україну у зриві обміну військовополоненими. Тим часом представник Єдиного центру приймання звернень “Хочу жити” заявив про відкриття третьої колонії, де утримують полонених росіян, яких РФ не хоче повертати додому.
Україна створює третю колонію для утримання російських військовополонених, яких хотіли б обміняти на полонених бійців Сил оборони. Москва відмовляється від обміну, щоб приховати свої злочинні дії, впевнені аналітики ISW.
Раніше на тему обміну полоненими висловився уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. З його слів, з процесом обміну військовими усе зрозуміло — Україна передає противнику окупантів, а своїх людей забирає. Щодо мирних жителів, які опинилися в руках росіян — тут все набагато складніше.
“Кількість цивільних у полоні в РФ надзвичайно велика. Зараз немає напрацьованого каналу комунікацій через якусь країну, яка могла б виступати гарантом домовленостей, повернення”, — зазначив омбудсмен.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення РФ вдалося визволити вже 3135 захисників і захисниць.