24 червня: церковне свято сьогодні, що гріх робити, молитва в День Святого Духа

Новини

Яке церковне свято відзначають 24 червня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

24 червня православні віряни відзначають День Святого Духа. За новим церковним календарем згадують Різдво святого Іоана Хрестителя, у народі – день Івана Купала. Про традиції та прикмети 24 червня, яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.

24 червня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий церковний календар, і дати православних свят із фіксованою датою (неперехідні свята) змістилися на 13 днів раніше. Однак частина вірян продовжують дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

24 червня за новим календарним стилем (7 липня – за старим) – Різдво Іоана Хрестителя і День Святого Духа.

Іоан Хреститель, відомий також як Іоан Предтеча, був попередником Ісуса. Він народився на півроку раніше за Христа і став пророком, який передбачив пришестя Месії. Також Іоан хрестив у річці Йордан багатьох іудеїв, а незабаром і самого Ісуса. Загинув Предтеча від рук царя Ірода Антипа – святого стратили, його тіло поховали, а голова була загублена і відшукувалася тричі. Тому в церковному календарі святого згадують кілька разів, а 24 червня відзначають Різдво Іоана Предтечі – одне з найбільших свят після Різдва Богородиці та Різдва Христового.

***

24 червня 2024 року відзначають також День Святого Духа. Це свято має плаваючу дату – його відзначають у наступний за П’ятидесятницею понеділок. Дата однакова як для старого, так і для нового церковного календаря, цього року вона збіглася з Різдвом Іоана Хрестителя.

У День Святого Духа славлять велич Третьої Особи Пресвятої Трійці – Святого Духа. В історії церкви було чимало єретичних теорій, які применшували роль Святого Духа і відкидали його єдиносумісність із Богом Отцем і Сином Божим.

Дух Святий невидимо царює над нами, втішає в скорботах і нещастях, він скрізь перебуває і все Собою наповнює, все бачить, дає потрібне і джерело всього хорошого, що тільки треба мати християнину. У День Святого духа можна прочитати таку молитву:

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, Іже скрізь сий і вся виконуючи, Скарб благих і життя Подателю, Прийди і вселися в нас, І очисти нас від усякої скверни, І спаси, Блаже, душі наші.

Церковне свято 24 червня за старим стилем

24 червня за старим календарним стилем – День Святого Духа, апостолів Варфоломія і Варнави, ікони Божої Матері “Достойно є” (Милуюча).

За прикметами дня судять про погоду і врожай:

пахне свіжою травою зранку – чекай дощу;
багато роси – до гарного врожаю огірків;
цвіркуни вночі співають – зима буде м’якою;
небо зоряне – восени буде багато грибів.

У народному календарі 24 червня – свято Івана Купала. За старих часів його відзначали в день літнього сонцестояння, але з прийняттям християнства дата зсунулася – його приурочили до церковного свята на честь Іоана Предтечі.

Що не можна робити 24 червня

24 червня, як і в інший день, церква не вітає сварки, лайки, виступає проти наклепу, пліток, жадібності, заздрощів, зневіри. У велике свято не можна веселитися і шуміти, заборонено займатися важкою фізичною працею, роботою по дому, а також рукоділлям.

Народні прикмети дня забороняють користуватися ножем і різати круглі продукти – у народі вважають, що можна взяти на себе гріхи вбивць Іоанна, не варто давати будь-що в борг – можна самому зубожіти, і піднімати із землі знайдені гроші – це до хвороб і нещасть.

Що можна робити 24 червня

У велике свято віряни йдуть на службу до церкви, якщо немає такої можливості, то можна помолитися вдома. Добре цього дня подати милостиню, надати посильну допомогу.

У Іоана Предтечі просять зцілення від хвороб, особливо від головного болю, святому моляться за дітей і щасливий шлюб. Відомі випадки зцілення людей від тяжких захворювань після молитви перед іконою святого.

24 червня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Антон (Антоній), Іван, Яків (Яків). За старим стилем іменини у Варнави, Варфоломія, Єфрема.

Rate article