Ситуація в США нагадує передмайданний період в Україні, але тиск громадян Штатів може змусити Трампа змінити свою політику, зазначив Хара.
Ситуація у Сполучених Штатах Америки стає дедалі напруженішою — і не лише на внутрішньому, а й на міжнародному рівні. Президентська політика Дональда Трампа викликала хвилю протестів, яка охопила американські міста. Причини незадоволення громадян виходять далеко за межі окремих соціальних чи політичних питань. Про це в коментарі Главреду розповів директор Центру оборонних стратегій, дипломат Олександр Хара.
Чому американці виходять на протести в США
За його словами, дії Дональда Трампа стали причиною масштабних протестів у США. Якщо раніше американці виходили на вулиці через окремі питання, наприклад, палестинське питання, то нині демонстрації викликані цілим комплексом зовнішньополітичних та економічних факторів.
Аналітик додав, що частина протестувальників обурена тим, що Трамп відвернувся від традиційних союзників, зокрема України, — це обґрунтовується швидше ціннісними міркуваннями. Інші ж протестують через економічні наслідки його політики. Лише за останні дні, за даними Wall Street Journal (7 квітня), ринкова вартість втратила 9,5 трильйона доларів.
“Зрозуміло, що такі втрати дуже відчутні для багатіїв, оскільки вони вкладаються в акції, а зростання фондового ринку робить їх ще багатшими. Але, разом з тим, близько 79% пенсійних фондів теж вкладаються в акції, а це означає, що від пенсії людей, які працювали десятки років, відняли значну суму, отже, вони не отримають того, на що розраховували”, – сказав він.
Як мита Трампа впливають на громадян США
Крім того, Хара вказав на негативний вплив нових тарифів, запроваджених Трампом. Зокрема, інфляція зросла на 2,3%, і тепер середньостатистичне американське домогосподарство змушене витрачати щороку на 3,8 тисячі доларів більше. Ціни на одяг підскочили на 17%, а вартість автомобілів зросла майже на 3 тисячі доларів. Загалом очікується, що економічне зростання у 2025 році уповільниться на 0,9%, що еквівалентно втратам у 160 мільярдів доларів щороку в перспективі кількох років.
Як наголосив дипломат, дії Трампа негативно позначилися на кожному американцеві. Навіть Ілон Маск, близький до Трампа підприємець і його неформальний радник, публічно закликає зупинити зростання тарифів на китайські товари, оскільки його виробничі потужності значною мірою залежать від Китаю.
“Усе це свідчить про те, що, якщо Трамп продовжуватиме в тому ж дусі, дедалі більше й більше американців виходитимуть на вулиці. Тобто протестний потенціал збільшуватиметься, адже Трамп не зупиниться. Особливо, якщо певні цифри свідчитимуть про те, що період турбулентності мине, а потім ситуація стабілізується”, – вказує Хара.
Трамп повторює політику Орбана
Дипломат підкреслив, що в цьому контексті важливо розуміти не лише дії Трампа, а й ідеологічні засади його команди. Один із центральних елементів — концепція “зміни режиму”, яку сповідує нове консервативне коло навколо Трампа. Її суть полягає в повному переформатуванні американської республіки так, щоб закріпити консервативний курс і зробити його незворотним.
За словами Хари, така модель нагадує політику Віктора Орбана в Угорщині. Під час пандемії Covid-19 Орбан запровадив надзвичайний стан, що розширив його повноваження та звузив громадянські свободи — і цей стан триває навіть у 2025 році, попри завершення пандемії.