Рівень глибокої бідності за роки повномасштабної війни збільшився в сім разів.
У 2024 році в Україні зріс рівень зарплат населення, але і зріс рівень бідності, а рівень глибокої бідності збільшився аж у 7 разів, повідомила докторка економічних наук Людмила Черенько на Громадському радіо.
Посилаючись на Макроекономічний та монетарний огляд НБУ, вона розповіла, що у 2024-му відбулося зростання заробітних плат у реальному вимірі. Зокрема, у третьому кварталі номінальні зарплати зросли на 22,3%, а реальні – на 14,2%. У більшості видів економічної діяльності реальні зарплати є вищими, аніж у третьому кварталі 2021 року, тобто до повномасштабного вторгнення.
Крім того, зазначила економістка, 1 квітня 2024 року в Україні зросла мінімальна заробітна плата – з 7100 гривень до 8000 гривень.
При цьому, наголосила Черенько, складно стало виживати людям, які живуть на мінімальну пенсію, що становить 2361 гривню, особливо у старших вікових групах, якщо вони не мають підтримки від родичів чи додаткової роботи.
“За два роки війни, 2022-2023 роки, рівень бідності зріс в 1,7 раза. Це, звичайно, велике зростання, але не таке критичне, як могло б бути. А от рівень глибокої бідності, тобто частка людей, які геть на межі фізіологічного виживання, зріс з 1,3% у 2021-му до 8,8% у 2023-му, тобто в сім разів”, – повідомила економістка.
Вона пояснила, що “ситуація сьогодні критична навіть не для тих, хто працює, а для тих, хто не має допомоги від родичів і живе на мінімальні соціальні трансферти”.