Страсний тиждень – це період суворого посту і духовного очищення.
Великдень 2025 відзначається 20 квітня в усіх християн. Але перед світлим святом триває Страсна седмиця або Страсний тиждень, протягом якого віряни дотримуються суворого посту. Цей період називається так, оскільки присвячений Страстям (мукам) Христовим, які пережив Ісус в останній тиждень земного життя.
Страсний тиждень по днях має окремі традиції та історію. Ми детально розповіли, чому присвячена кожна дата та з якими народними традиціями пов’язана.
Що таке Страсний тиждень – значення кожного дня
Перед Великоднем протягом 50 днів триває Великий піст 2025, остання седмиця якого і називається Страсною – цьогоріч вона триває з 14 по 19 квітня включно. Вірянам варто знати, що означає Страсний тиждень – назви днів та їхні традиції мають давню історію. Кожна дата присвячена певним біблійним подіям.
14 квітня – Великий понеділок
Чому присвячений: моральному уроку про те, що віра має підкріплюватися діями, а не тільки словами. Цього дня згадуються такі біблійні події, як прокляття безплідної смоковниці, вигнання Ісусом торговців з храму та спогади Йосипа Прекрасного.
Як відзначають: богослужінням і молитвою. Страсний тиждень у слов’янській традиції починається з покаяння. У храмах читають Псалтир про прокляття смоковниці та старозавітного Йосипа. Відбувається Чин мироваріння – у церквах виготовляють священне ароматичне миро для помазання.
15 квітня – Великий вівторок
Чому присвячений: роздумам про Страшний Суд. Цього дня згадують, як Ісус розкритикував фарисеїв за лицемірство, а також зробив пророцтво про зруйнування Єрусалима, кінець світу і Божий Суд для кожної людини.
Як відзначають: проявляють доброту до близьких. Другий день Страсного тижня 2025 присвячений Суду, який чекає на кожну людину після смерті. У вівторок варто замислитися про своє життя, налагодити стосунки з рідними та зробити добрий вчинок.
16 квітня – Велика середа
Чому присвячена: любові і зраді. У церкві згадують жінку, яка помазала миром Ісуса (символ любові), та Іуду Іскаріота, який вирішив здати Христа уряду (символ зради).
Як відзначають: внутрішнім аналізом і покаянням. У середу кожному вірянину варто замислитися про вчинки та бути щирим із собою. Якщо щось обтяжує душу – можна сходити на сповідь.
17 квітня – Великий четвер
Чому присвячений: Таємній вечері та арешту Ісуса. Біблія описує останню вечерю Христа зі своїми учнями. Під час трапези він встановив таїнство Євхаристії та омив ноги апостолам на знак смирення. Після вечері Юда зрадив учителя, і Ісуса заарештували.
Як відзначають: прибиранням і миттям. Великий або Чистий четвер 2025 в Україні прийнято присвячувати підготовці до Великодня. Віряни починають фарбувати яйця і готувати паски, але перед цим обов’язково миються і приводять до ладу будинок.
18 квітня – Страсна п’ятниця
Чому присвячена: страті Христа. П’ятий день Страсної седмиці 2025 року – найскорботніший і найтрагічніший у всьому церковному календарі. Віряни згадують суд Пілата, несення хреста на Голгофу, розп’яття Ісуса і його поховання.
Як відзначають: дотримуються жалоби. Страсна п’ятниця – день глибокої печалі. У церкві не проводиться літургія і не дзвенять дзвони. Замість цього в храмах виносять Плащаницю – символ похованого тіла Христа. Вірянам варто відкласти будь-яку роботу і присвятити день молитві та каяттю.
Усім відомо про Страсний тиждень, що можна їсти тільки пісні страви. У п’ятницю вірянам за можливості варто взагалі відмовитися від їжі та дотриматися одноденного голодування. Суворо заборонено веселитися, ходити в гості, грішити.
19 квітня – Велика субота
Чому присвячена: зішестю Христа в пекло. Згідно з Біблією, після страти Ісус спустився в пекло і вивів звідти всіх старозаповітних праведників, зокрема Адама і Єву.
Як відзначають: закінчують підготовку до Великодня. Це день фінальних приготувань. Можна прибирати в оселі, приготувати паски та крашанки, посвятити продукти в церкві. Але все ще не дозволяється веселитися і сваритися з близькими. Скромність і доброта будуть винагороджені.
Коли Страсний тиждень закінчується, настає Великдень і віряни згадують чудесне Воскресіння Христове.