Страсна пʼятниця – особливий день для християн. Він вважається найскорботнішим упродовж усього Страсного тижня, адже саме цього дня, згідно з подіями, описаними у Євангеліях, відбулося розп’яття Ісуса Христа.
У храмах згадують його страждання, смерть і жертву заради спасіння людства. День супроводжується духовними і побутовими обмеженнями. OBOZ.UA розповідає про основні заборони Страсної п’ятниці.
У цей день віряни дотримуються суворого посту. У багатьох родинах прийнято не вживати їжу до вечора. Лише після завершення обряду виносу Плащаниці дозволяється з’їсти трохи хліба та випити води.
У Страсну пʼятницю не рекомендується виконувати будь-яку домашню роботу. Прибирання, прання, шиття, прасування, рубання дров та інша робота у хатах і на подвір’ях має бути завершена до Чистого четверга.
Вважається недопустимим займатися сільськогосподарськими роботами. Заборонено копати, сіяти, орати тощо. За народними віруваннями, посіяне цього дня не дасть урожаю.
У Страсну пʼятницю не слід співати, веселитися чи святкувати. Це день тиші, скорботи і внутрішнього зосередження. Збереглося народне повір’я: “Хто в цей день сміється – той цілий рік плакатиме”.
Попри численні обмеження, існують і рекомендовані дії, які мають духовне значення. Для вірян відвідування церковної служби, особливо вечірнього обряду виносу Плащаниці, є основною подією цього дня.
Страсну п’ятницю бажано провести в тиші, роздумах, молитві та духовному зосередженні.
Існує традиція приносити з храму 12 освячених свічок і розміщувати їх у різних частинах будинку – це вважається запорукою миру, здоров’я та достатку на наступний рік.
Попри загальну заборону на приготування їжі, дозволяється пекти паски. Вважається, що паска, випечена у Страсну пʼятницю, має особливу силу – вона довго не псується і може навіть слугувати оберегом.