Кремлю вже зовсім скоро доведеться шукати спосіб, як утримати Росію “на плаву”.
У країні-агресорці Росії уже до 1 січня 2026 року може скластися ситуація, коли фінансові резерви будуть вичерпані. І тоді РФ доведеться шукати способи, як вийти з цієї ситуації.
“Момент істини” настане в період обговорення бюджету на наступний рік – із серпня по жовтень. Уже зараз російська владна верхівка опинилася у ситуації, коли вже немає можливості спокійно ухвалити новий дефіцитний бюджет, адже незрозуміло, чим його закривати. Про це розповів російський економіст Володимир Мілов в інтерв’ю Главреду.
Він зазначив, що у Фонді національного добробуту ще залишилися якісь невеликі гроші, але їх, очевидно, до кінця року витратять на закриття бюджетного дефіциту. І цього ще й не вистачить.
“Так, у них є так звана неліквідна частина Фонду національного добробуту – вона вже становить близько 70%. Але це гроші, вкладені в неліквідні активи: акції, облігації російських держкомпаній. Ви не можете просто взяти і продати їх, швидко отримати живі гроші. Тобто, умовно кажучи, забудьте – вважайте, що нічого цього немає”, – сказав він.
Таким чином, до 1 січня вони, по суті, підійдуть до ситуації, коли фінансові резерви будуть вичерпані, зазначив Мілов.
“І ось мені дійсно цікаво – я не знаю, що саме вони будуть робити. Моє припущення, про яке ми з вами вже говорили, – це перехід до відкритого емісійного фінансування. Тобто вони оголосять нереалістичний план із держзапозичень, і фактично Центральний банк буде давати гроші банкам, щоб ті кредитували уряд. Це і є емісія через одного посередника”, – припускає російський економіст.
На думку експерта, це найімовірніший сценарій, і в короткостроковій перспективі – найдешевший для Росії.
Також він зазначив, що теоретично вони могли б ще підвищити податки, але, як уже видно, це погано позначається на економіці. Сильне підвищення податків, яке вже заплановано з 1 січня цього року, вже чинить негативний вплив на інвестиції та економічне зростання. А ще одне підвищення матиме для них дуже важкі наслідки, сказав Мілов.
“Багато експертів завжди говорили: “Ну, вони зможуть позичати гроші”. Але як саме позичати? Вони не мають доступу до запозичень на міжнародних ринках. Навіть Китай не дає їм грошей у борг – і, найімовірніше, не буде. У такій ситуації санкцій і міжнародної ізоляції вони можуть позичати тільки на внутрішньому ринку. Але через високу інфляцію ставки там настільки високі, що їм доводиться платити стільки за обслуговування цього боргу, і такі запозичення втрачають сенс”, – зазначив російський економіст.
Він наголосив, що згідно з даними за перші п’ять місяців цього року, Мінфін Росії фактично вийшов у нуль. За словами експерта, у РФ залучили кілька трильйонів рублів через розміщення облігацій федеральної позики (ОФЗ), але приблизно стільки ж заплатили у вигляді процентних виплат.
“Іншими словами, чисте (нетто) залучення капіталу – нульове. Тому що за таких високих ставок більша частина грошей іде на обслуговування боргу. Це, до речі кажучи, дуже важливий момент: через інфляцію і високі відсоткові ставки зростання витрат на обслуговування держборгу та виплату відсотків, наприклад, за пільговою іпотекою або субсидованими кредитами підприємств, є однією з причин (крім військових витрат) зростання дефіциту бюджету. Тому що інфляція сильно тягне за собою якраз бюджетні виплати відсотків”, – підсумував експерт.