Великих проривів немає! Росія почала програвати і другу фазу війни

Новини

Україна вже перемогла Росію у першій фазі війни, чи може вона перемогти й у битві за Донбас? Може, вважають експерти. Про невдалий початок другої фази «спецоперації» заговорили і у військових колах Росії

Про сценарії подальшого ходу військових дій пише The New York Times, яка опитала військових експертів (наводимо витримки з редакційної статті). Досі більшість військових дій відбувалися в тих частинах України, які (грубо) схожі на американські передмістя: будинки, офісні будівлі, вулиці та провулки, де українські сили можуть ховатися і звідки можуть атакувати російсіяни. Цивільних така географія наражає на величезну небезпеку — але для військових, для партизанських дій проти армії, що наступає, вона дуже зручна.

Донбас здебільшого влаштований не так. Набагато менше місць, де українські військові могли б сховатися і звідки можна було б атакувати. Така географія дозволяє російській армії ефективніше використовувати танки, потужні ракетні установки та інші види важкого озброєння — усе те, чого в українській армії значно менше.

Нинішні поля битви надають інші тактичні переваги російським військам:
— всі сили концентруються на Донбасі, а пряме бойове зіткнення забезпечує перевагу Росії;
— Донбас межує з Росією, що дає путінським генералам можливість скоротити та спростити тилове забезпечення військ;
— росіянам добре знайома територія Донбасу — вони ведуть там спорадичні бої з 2014 року;
— громадська думка на Донбасі ще й зараз прихильніша до Росії.

Але перед першою фазою війни перемога здавалася очевидною. Проте російська армія виявилася значно менш ефективною, ніж вважалося. Машини, як і раніше, погано обладнані, моральний дух військ залишається низьким, коментує Майкл Репас, американський генерал, який давно працює в Україні.

Українські війська дуже мотивовані, а Захід постачає на фронт і танки (їх тепер більше, ніж у РФ, повідомляє Washington Post), і потужнішу артилерію, і переносні ракетні комплекси, які так добре показали себе у битві під Києвом. Це не може не змінити хід війни в небажаний для Росії бік. Суспільна думка на Донбасі після початку війни, ймовірно, також змінилася і не на користь Росії. Коли бомби падають прямо тобі на дах, латентне схвалення перетворюється на запекле несхвалення.

Вашингтонський Інститут військових досліджень пропонує такий розклад: сили РФ здатні захопити значні ділянки території завдяки великій концентрації артилерії та живої сили. Але навряд чи ЗС РФ упорається зі старими проблемами — поганою координацією, нездатністю узгоджено керувати операцією одночасно в різних місцях України, моральним занепадом. Все це перешкоджатиме як мінімум подальшому розвитку наступу. Втім, швидкої перемоги не досягне жодна зі сторін.

Те, що проблеми знову розпочалися, визнають і у московських військових колах. Так зваоний в Росії «Герой» 2014 року, а для української сторони – просто терорист Ігор Стрєлков-Гіркін заявляє: «2-й конкретний етап” СВО очікувано забуксував. При чому там — де (за ідеєю) мають бути глибокі прориви. не прорвано і успіхи поки що носять виключно тактичний характер, а попереду — штурм великих н.п., що лежать на шляху наступаючих.

Rate article