14 березня з запланованих 10 гуманітарних коридорів в Україні спрацювали лише 7. Вивезти з-під обстрілів вдалося тисячі людей, однак окупанти знову цинічно порушували удосягнуті домовленості.
Подробиці у вечірньому брифінгу розповіла віце-прем’єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
Вона розповіла: за день, що минає, у Київській області вдалося евакуювати 2028 людей: з Гостомеля — 400, з селищ Немішаєв та Ворзель — 620, з селища Дмитрівка — 100, з села Перемога — 800 людей.
На Луганщині евакуювали 1780 осіб: з Сєвєродонецька — 600, з Попасної — 210, з селища Гірське — 86, з міста Рубіжне — 480, Кремінна — 82, Лисичанськ -340.
Всього за допомогою 7 гуманітарних коридорів Україна змогла сьогодні врятувати близько 4 тисяч українців.
Російські окупанти 14 березня знову не дали Україні допомогти заблокованому путінськими військами Маріуполю, де люди вже опинилися на межі гуманітарної катастрофи і де фіксувалися вже смерті від зневоднення.
Чергова спроба української сторони доправити до Маріуполя колону гуманітарного грузу з продуктами, водою та медикаментами знову зазнала невдачі: ворог заблокував вантажівки у Бердянську. Але. за словами Верещук, по цьому ж маршруту нарешті вдалося вивезти хоча б частину знесилених жителів міста: виїхати змогли близько 150 легкових автомобілів.
«Це свідчить, що окупаційні війська без причини блокують в Бердянську такі потрібні продукти і медикаменти для наших людей. У місті, яке вони нещадно знищують», — сказала міністерка.
Евакуйованим маріупольцям надається вся необхідна допомога. Людей розміщують у безпечних умовах в Запорізькій області.
Верещук розповіла про порушення, які здійснювали окупанти від початку роботи гуманітарних коридорів.
«Окупантами були порушені домовленості щодо припинення вогню для коридорів у Броварському районі Київської області. Колони автобусів для евакуації не змогли проїхати до сіл Богданівка і Новобогданівка, села Бобрик, через те, що з російського боку почались наступальні дії», — сказала вона.
На Луганщині окупанти попри встановлений режим припинення вогню провокували бойові зіткнення в Попасній та Рубіжному. Людей вивозили під обстрілами.
«Окупанти продовжують порушувати фундаментальні принципи міжнародного гуманітарного права: обстрілюють мирних цивільних громадян», — констатувала Верещук.
Також міністерка розповіла про спроби України визволити незаконно викрадених громадян України. Сьогодні звільнити людей не вдалося.
«Залишається в полоні Мелітопольский міський голова Іван Федоров. Досі невідома доля Дніпрорудненського міського голови Євгена Матвєєва, якого окупанти викрали 13 березня. Залишається в полоні на склозаводі у Гостомелі і рятувальник Олексій Данченко. Також сьогодні стало відомо, що вчора окупанти прийшли додому з обшуком до голови Мелітопольскої районної ради Сергія Прийми. Обшук проводили 8 осіб, забрали документи, всі мобільні пристрої та вимагали паролі до них. Після обшуку Сергія Прийму забрали в невідомому напрямі», — розповіла Верещук.
Вона запевнила, що Україна докладе всіх зусиль для порятунку своїх громадян. Для цього будуть використані усі можливості.
«Всі ці факти свідчать про те, що Росія поводить себе як держава-терорист. Закликаю усю світову спільноту саме так розглядати державу, яка прийшла на нашу землю і займається терором, беручи в заручники цивільних, незаконно забираючи з їхніх домівок голів місцевих рад, районних рад, членів депутатського корпусу. І це не поодинокі випадки, а системність, з якою Росія цинічно прийшла на нашу землю», — закликала Верещук.