Оголошена окупантами так звана евакуація з тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей до Росії виявилася гігантською мильною бульбашкою. Місцеві жителі розповіли OBOZREVATEL шокуючі деталі цієї «всереспубліканської» фікції.
Докладніше читайте у нашому матеріалі.
Ватажки дали відмашку
У п’ятницю, 18 лютого, у «ЛНР» та «ДНР» заявили про термінову евакуацію населення на територію Російської Федерації. Це пояснили майбутнім «наступом Збройних сил України». У соціальних мережах почали розганяти інформацію, що тих, хто не поїде, уб’ють українські «окупанти».
Відео дня:
Людей почали вивозити вже о 19:00. Насамперед в автобуси пускали жінок із дітьми та старих людей. Але черги охочих не було: для людей стало потрясінням те, що їм узагалі доведеться кудись їхати.
Як розповіла OВOZREVATEL 63-річна мешканка Будьонівського району Донецька, про евакуацію вона дізналася випадково від сусіда – йому на мобільний надійшло СМС-повідомлення.
«Я спочатку подумала, що це чийсь дурний жарт, але коли повернулася додому і зайшла в інтернет, то побачила звернення Пушиліна. Перша реакція – шок, а потім заспокоїлася. Ну що за дурниці, який наступ? Загалом ми з чоловіком вирішили нікуди не їхати – бо це наш дім!» – пояснила Ірина.
На її думку, їхати взимку бог знає куди, невідомо де і як жити, і найголовніше – за які гроші, це «занадто складно».
«Ми вже немолоді, живемо у своєму будинку: є запаси води та їжі. Благо, влітку займалися городом – усе своє. А кому ми в Росії потрібні?» – додала жінка.
За її словами, всі сусіди та знайомі, а також далекі родичі не захотіли їхати.
«Адекватні люди можуть робити певні висновки. Зараз немає того пекла, яке було у 2014 та 2015 роках. Чому оголосили евакуацію? Найімовірніше, Росії потрібна картинка, але ми в цьому брати участь не хочемо».
Коли ж «влада» оголосила, що не евакуйовуватиме чоловіче населення призовного віку, для місцевих жителів це стало великим сюрпризом, а для когось і шоком. Тим чоловікам, кому від 18 до 55, тепер насильно доведеться «захищати батьківщину».
Однак потім віковий ценз змінився: 17-річних хлопців теж вирішили залишити в «республіках» і загнати у військкомати, та й 60-65-річні, за задумом окупантів, теж можуть воювати.
Тож основний контингент «біженців» у Росію склали молоді та середнього віку жінки з дітьми. Дуже багато розлучених чи вдів.
Однак і тут усе виявилося непросто.
Скандал на кордоні
Як розповіла OBOZREVATEL мешканка окупованої Горлівки, навіть ті, хто й хотів би опинитись у «безпечному місці», у результаті нікуди не поїхали.
33-річні Ольга та Наталя, в однієї з них дев’ятирічна донька, у другої – хлопчики по 10 та 12 років, швидко зібрали речі та документи і побігли до автобуса. Але вже на кордоні з Росією їх… висадили.
«І кума, і я розлучені. Де наші колишні чоловіки – не знаємо ось уже кілька років, а на кордоні нам заявили, що має бути довіреність від батьків. Незважаючи на те, що ми пояснили ситуацію, нас так і не пустили до Росії. Сказали: можете в’їхати самі, але без дітей. Це що таке?!» – обурена жінка.
За її словами, їхню розмову почув один чоловік, який виявився теж із Горлівки. Він на своєму вбитому мікроавтобусі й відвіз їх назад додому – щоправда, за чималу суму.
«Розумієте, нас женуть як худобу в Росію, але не пускають дітей. Це не евакуація, це величезна фікція! Як можна не пустити тих, кому загрожує небезпека?!» – каже Ольга.
На запитання про те, чи вірить вона у наступ української армії, каже, що сумнівається: «Я більше вірю в серйозне загострення, що посиляться бойові дії та обстріли, а нам буде не солодко. Та й дітей шкода. Тому ми й вирішили поїхати».
Щодо переїзду на підконтрольну Україні територію, Ольга побоюється труднощів. За її словами, вона абсолютно аполітична людина, не ідейна, а коли почалася війна, її донька була зовсім крихіткою, чоловік на той час уже пішов.
«Квартира мені залишилася від батьків, тому я і не виїжджала. Куди пертися з маленькою дитиною? Згодом звикла, але, звичайно, хочеться, щоб усе було як до війни», – розповіла жінка.
Квиток в один кінець
Несолодко виявилося і тим жителям Донецької та Луганської областей, хто все ж таки дістався Росії.
Пізно ввечері 18 лютого перші автобуси з «біженцями» прибули до Ростовської області: їх було аж 80 людей. Абияк розселили в санаторіях – ніхто в Росії на них не чекав.
А коли місцеві жителі дізналися, що кожному, хто виїхав із Донбасу в Росії, видадуть по 10 тисяч рублів, у соцмережах і зовсім почалося пекло. Росіяни розлютилися через виділені з бюджету кошти на «чужинців».
Деякі запропонували везти жителів ОРДЛО до Сибіру – «орати та відпрацьовувати свій хліб, а не на халяву жити, як вони всі звикли». Частина просто ображала «біженців», обзиваючи їх «сміттям», «збродом» тощо.
А деякі регіони РФ і зовсім не захотіли пускати їх до себе. Наприклад, на Кубані та в Ставропольському краї – через сезон відпусток.
За словами жительки Тореза (Донецька область), що виїхала в РФ, ставлення до «втікачів» дійсно дуже негативне. Єдине нормальне було те, що під час «евакуації» в автобусах видавали сухпайки та картки російських мобільних операторів (із безкоштовним інтернетом та розмовами по області на 7 днів). Але після розселення все змінилося.
«Я навіть не говорю про умови: нас розмістили у дитячому таборі з маленькими ліжками, у кімнаті по 5-8 осіб. Дихати нема чим! Речі всі в сумках, на стінах тільки цвяхи, які дірявлять одяг. Приготувати самим нічого не можна, діти постійно в істериці», – розповіла Марина.
За словами жінки, два дні перебування в Росії вже довели всіх до білої гарячки: люди хочуть повернутися додому, зокрема й через те, що місцеві жителі «не висловлюють жодного співчуття».
«Нас навіть питають, навіщо ми до них «приперлися»! Просто до сліз», – поділилася Марина.
У різних групах у соціальних мережах обговорюють варіанти повернення. «Влада» раніше оголосила, що кордон «республік» із Росією працює тільки на виїзд, в’їзд цивільним у «Л/ДНР» зараз заборонено.
Цей факт став ще одним ударом для «біженців». Проте найхитріші з них спочатку вирішили скористатися матеріальною допомогою від Росії, а вже потім повернутися на Донбас. Як то кажуть, із паршивої вівці хоч вовни жмут.
Деякі жителі окупованої території вирішили підстрахуватися від «великої війни» і все ж таки виїхати до Росії. Але не залишатись там, а приїхати на підконтрольну Україні територію.
«Прямо з «республік» це неможливо, проїзд закритий. Багато хто їздив через Росію, але це довго і дорого. Ну, а якщо хоча б дорога в РФ для нас буде безкоштовною, та й видадуть якусь допомогу, спробуємо потім поїхати в Дніпро до родичів», – розповіла OBOZREVATEL мешканка Донецька.