Генеральному директору державного підприємства”Ліси України” Юрію Болоховцю суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави в 90,9 млн грн. Чиновника категорії “А” підозрюють у незаконному збагаченні на понад 7,9 млн грн. За версією слідства, Болоховець, якого активісти неодноразово звинувачували в корупції, лише за рік обзавівся елітною квартирою в Києві, земельними ділянками і накопичив великі суми на банківських рахунках.
Про рішення суду повідомило 22 липня Державне бюро розслідувань (ДБР). Також відомо, що Болоховця наразі перевели до Лук’янівського СІЗО.
Про оголошення підозри днем раніше повідомляли генеральний прокурор України Руслан Кравченко та ДБР. Ім’я фігуранта офіційно не називають, але вказану посаду обіймає саме Болоховець. Сам чиновник також відреагував на підозру, за якою йому загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
“Викрито одного з ключових фігурантів лісової сфери – генерального директора державного підприємства “Ліси України”. Він державний службовець категорії “А”. І за цим статусом – особлива відповідальність. Сьогодні йому повідомлено про підозру в незаконному збагаченні (ст. 368-5 КК України)”, – повідомив Кравченко.
Кравченко додав, що цей випадок є лише “окремим епізодом” у десятках кримінальних проваджень, що стосуються діяльності ДП “Ліси України”. Генпрокурор наголосив, що правоохоронні органи працюють над питанням системно.
Деталі злочинної схеми та викриті факти
За даними ДБР, затриманий чиновник міг збагатитися, використовуючи своє службове становище. У ході досудового розслідування встановлено, що:
- У 2021 році, перебуваючи на посаді голови Держлісагентства, він фактично став власником активів на загальну суму 10,4 млн грн, що значно перевищує його законні доходи.
- Серед придбаних активів – елітна нерухомість у центрі Києва, зокрема квартира на Печерську вартістю понад 9 млн гривень.
- Також встановлено придбання 8 земельних ділянок на 24 га та вантажного автотранспорту.
- Значно примножилися його грошові активи на банківських рахунках.
“Законні доходи посадовця не могли покрити навіть третину витрат, а підтверджену різницю між офіційними доходами та реальними активами слідство оцінило у щонайменше 7 млн 925 тис. грн“, – зазначили в ДБР.
При цьому наголошується, що чиновник намагався приховати нажите і вдався “до складної схеми легалізації, залучивши близьке оточення”. Зокрема, квартира в центрі Києва була оформлена на близького товариша чиновника. Цей товариш, за версією слідства, фактично не мав стосунку до придбання нерухомості.
“Усі переговори з продавцем, вибір об’єкта, укладення договорів та розрахунки проводила дружина підозрюваного, діючи від імені “номінального” власника. Схожі дії було вжито і щодо оформлення земельних ділянок та транспорту – використано підставних осіб та фіктивні договори. Більшість платежів здійснювалися готівкою або з рахунків третіх осіб”, – йдеться в повідомленні.
Реакція Болоховця на підозру
Сам Юрій Болоховець на сторінці у Facebook прокоментував ситуацію. Він заявив, що елітну квартиру орендує його родина, і це питання він “коментував уже багато разів”.
“Власник квартири – підприємець. Станом на 2021 рік у нього був більш ніж достатній офіційний дохід для купівлі нерухомості. Власник квартири володіє не одним об’єктом нерухомості та здає їх в оренду. Квартира орендується моєю дружиною за ринковою вартістю, інформація про оренду завжди вносилася в декларацію про доходи”, – заявив Болоховець.
Скандал із “Лісами України” – вже не перший
Ще в березні 2025 року відбулися обшуки у філії державного підприємства “Ліси України”. Слідчі дії неофіційно пов’язували з попередніми обшуками у самого Болоховця. Джерела вже тоді повідомляли, що Болохвця можуть підозрювати в незаконному збагаченні.
За даними ЗМІ, Болоховець останнім часом зіткнувся зі звинуваченнями в самозахопленні землі та корупційних діях. Згідно з матеріалами розслідувань, він і його оточення нібито захопили понад 80 гектарів землі біля лісу Чернігівської області, де побудували приватний маєток із будинками, озером, стайнею та вольєрами для тварин. Значна частина території записана на батьків і друзів учасників схеми, вважають журналісти.
Крім того, раніше раніше ДБР вручило підозри посадовим особам держпідприємства “Ліси України” у справі про закупівлю телефонів на майже 19 млн грн за завищеними цінами. Серед підозрюваних – виконавчий директор і двоє директорів департаментів.
Болоховець був призначений заступником голови Державного агентства лісових ресурсів України 2020 року. А в лютому 2021 року він став головою Держлісагентства.
У травні 2023 року Болоховець був звільнений через ліквідацію неефективного відомства, але тут же призначений виконувачем обов’язків гендиректора новоствореного держпідприємства “Ліси України”. У жовтні того ж року він став його повноцінним керівником.
Так, в ході “лісової реформи” 2022-го усі 158 лісгоспів об’єднали в єдине підприємство “Ліси України”. Старі обласні управління ліквідували, замінивши їх на 9 нових регіональних офісів. За даними активістів, такі зміни могли свідчити про перерозподіл контролю, “в якому ключові позиції отримали наближені до Болоховця люди”.
Доходи Болоховця і старі схеми
Згідно з деклараціями, зарплата Болоховця з 2016 по 2022 рік на різних посадах у лісоохоронних структурах коливалася від 15,5 тисячі грн до 39,6 тисячі грн на місяць. А 2023 року, вже на посаді директора новоствореного ДП “Ліси України”, його зарплата сягнула 127 931 грн на місяць.
Та це, ймовірно, далеко не всі його прибутки. Принаймні, скандального голову лісового господарства України вже не раз звинувачували у провертанні “цікавих” схем.
Наприклад, як зазначають активісти, ще в 2013 році, після призначення Болоховця директором Ніжинського лісгоспу, його мати-вчителька несподівано заснувала фермерське господарство “Івангородське”. Її партнерами стали Андрій Рева (односелець і друг Болоховця) та Алла Прошукало (на той момент – співробітниця Держгеокадастру).
“Івангородське” за кілька років отримало в оренду державні землі загальною площею 475 гектарів. Частина з них – у Ніжинському районі, була передана саме в той період, коли Болоховець очолював тамтешній лісгосп.
У 2015 році Болоховець став депутатом облради від “Аграрної партії”.Тоді ж його дружина Людмила заснувала фірму ТОВ “Івангородське. Ця компанія також отримала 409 земельних ділянок площею 1 420 гектарів – у Чернігівській області.
“Що цікаво, 35 гектарів землі біля села Плиски передали в комунальну власність, попри те, що на них – пам’ятки археології III-V століття. Закон прямо забороняє змінювати форму власності таких ділянок. Але ГУ Держгеокадастру в Чернігівській області таки передало їх Плисківській сільраді. Та – розділила й провела аукціон. Хто виграв? ТОВ “Івангородське”, належне дружині Болоховця“, – зазначають у ГО “Нон-Стоп Україна”.
За його даними, у 2020 році прибуток ТОВ “Івангородське” сягнув 13 млн грн, а дружина Болоховця 330 тис. грн дивідендів. У 2021-му – уже 660 тис., у 2022-му – ще 330 тис., в 2023 – 722 тис. Також у 2021-му вона відкрила ФОП, який займається логістикою. Він, за даними ГО, заробляє “винятково на контрактах із компаніями партнерів свого чоловіка – Реви і Ко”.
Окремий “заробіток” родини Болоховця, як вважають активісти, могла приносити деревина для оборонних споруд. Вони звинувачують Болоховця в тому, що разом із чинним головою Держлісагентства Віктором Смалем він нібито організував таку схему:
- деревина масово вирубується під виглядом “санітарної”;
- проходить через кілька фірм-“прокладок” за завищеними цінами;
- легалізується як продукція для оборонних закупівель.
“Після фіктивного перепродажу її продають державі – уже по ціні, значно вищій за ринкову. Сума накрутки – від кількох до десятків мільйонів гривень на кожній партії”, – стверджують у ГО. Там зазначають, що Болоховець – “не просто чиновник, який не встиг внести квартиру в декларацію”.