У Запоріжжі під час нашестя сарани місцеві жителі почали продавати її як живий або сушений корм за ціною від 9 до 15 гривень за штуку. Сарану використовують для годування рептилій, риболовлі та навіть як білкову добавку і вона вже стала товаром із попитом.
OBOZ.UA з’ясував, як та за скільки реалізовують комах. Поки аграрії б’ють на сполох через нашестя сарани в південних регіонах України, деякі підприємливі мешканці швидко перетворили проблему на бізнес.
Зокрема, у Запоріжжі комаху-шкідника почали продавати на популярних платформах оголошень як корм для рептилій або наживку для риболовлі. Схоже, сарана в Україні несподівано стала товаром із попитом.
В липні 2025 року з’явились перші пропозиції, місцеві жителі Запорізької області, зокрема Олександрівського й Комунарського районів, виставили на продаж живу, сушену або навіть заморожену сарану. Ціна варіюється від 9 до 15 гривень за штуку, і за умовами оголошень діє лише самовивіз. Продавці позиціонують сарану як:
- живий корм для рептилій (ящірки, змії тощо);
- високобілкову добавку – її сушать і перемелюють у порошок;
- наживку для лову сома.
Причиною появи такої “продукції” стало масштабне нашестя сарани в Запорізькій області. За офіційними даними Держпродспоживслужби, лише в Комунарському районі площа зараження шкідником перевищила 2900 гектарів. У регіоні навіть оголошували особливий режим реагування через біологічну загрозу сільському господарству.
У соцмережах, зокрема TikTok, українці вже діляться рецептами з сарани. Найчастіше комаху пропонують засушити, перемолоти й використовувати як білкову добавку. За даними харчових експертів, у 100 г сушеної сарани міститься:
- білка – 60-70 г;
- жирів – 6-15 г;
- вуглеводів – 2-5 г;
- калорійність – 350-400 ккал.
Такі показники роблять сарану конкурентом традиційним джерелам білка, як-от м’ясу чи сої. І хоча споживання комах в Україні досі сприймається як екзотика, зміна підходу до їжі у світі цілком може відкрити нову нішу.
Попри те, що нашестя сарани вважається надзвичайною ситуацією для агросектору, воно вже стало можливістю для підприємливих громадян. Хтось прибирає поле від шкідників, а хтось пакує їх у мішки й продає.