4 травня. Яке сьогодні свято. Що не можна робити по дому

Uncategorized

Яке церковне свято відзначають віряни 4 травня за старим і новим стилем, що не можна робити, у кого іменини.

4 травня за новим церковним календарем вшановують пам’ять мучениці Пелагії, а також згадують святих жінок-мироносиць.

Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим календарем.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 4 травня (17 травня за старим стилем) – день пам’яті мучениці Пелагії.

Пелагія жила в III столітті, в Тарсі (Мала Азія), була знатного роду і дуже красива. Одного разу Пелагія почула проповідь про Христа і вирішила присвятити життя Богу.

Але син імператора Діоклетіана освідчився дівчині й отримав відмову: “Я вже заручилася з Сином Божим, Царем Безсмертним”.

Хлопець був у гніві, але вирішив, що дівчина передумає. Однак цього не сталося: Пелагія прийняла хрещення і тоді ж набула дару зцілення, повернувши зір своїм слугам, які раптово осліпли.

Мати Пелагії, дізнавшись про хрещення дочки, сильно розгнівалася, а імператорський син наклав на себе руки.

Пелагею доставили до царя для покарання, але імператор, побачивши дівчину, вирішив сам одружитися з нею. Коли Пелагея відмовила і йому, дівчину відправили на страту у відкритий вогонь. За переказами, її тіло розтануло, наче масло, і розлилося, наче запашне миро, а все місто наповнилося пахощами.

Мощі святої поховали на пагорбі, а за часів царювання імператора Костянтина над ними побудували церкву.

***

4 травня – день святих жінок-мироносиць, які стали першими очевидцями воскресіння Христа. Їх щорічно згадують у третій тиждень після Великодня.

Ці жінки присвятили себе служінню Христу – вони були поруч з Ісусом у хвилини розп’яття, підтримували Діву Марію і слідували за тілом Господа до гробниці. За переказами, їх було багато, але в Писанні згадується сім – свята Марія Клеопова, родичка Йосипа Обручника, свята Іоанна, дружина Хузи, домоправителя царя Ірода, сестри Марфа та Марія, які разом зі своїм братом Лазарем були друзями Христа, свята Марія Магдалина, святі Сусанна та Саломія.

Після розп’яття Христа жінки прийшли до печери, де знаходилося тіло Ісуса, щоб умастити його запашною олією – миром (звідси й назва – “мироносиці”).

Але виявилося, що гробниця порожня, а пізніше вони побачили воскреслого Ісуса.

Марія Магдалина прийшла до апостолів і вигукнула: “Христос воскрес!”. Вона ж поклала початок традиції підносити червоні яйця. Згідно з переказами, звістку про воскресіння Христа вона принесла імператорові Тиберію – і на знак пошани піднесла яйце (з порожніми руками йти не можна було).

Правитель не повірив Марії й сказав: “Це так само неможливо, як твоєму білому яйцю перетворитися на червоне” – тієї ж миті яйце почервоніло.

День жінок-мироносиць вважається святом усіх жінок-християнок, а віряни називають його “жіночим днем”.

Яке церковне свято 4 травня за старим стилем

Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті єпископа Януарія, священномученика Прокула та інших мучеників.

Про що говорять прикмети на 4 травня

У народі 4 травня – свято Пелагея-Заступниця. Прикмети цього дня говорять про те, якою буде погода:

ранок без роси – погода скоро зміниться;

зозуля співає – до гарної погоди;

день похмурий видався – почнуться затяжні дощі.

Також сьогодні спостерігають за травневими жуками – якщо їх дуже багато, то буде посуха.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 4 травня не слід лаятися, сваритися, церква засуджує лінь, жадібність, заздрість, помсту.

Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: не слід відмовляти в допомозі та милостині, якщо є можливість допомогти. Прибирати в будинках.

Що можна робити 4 травня

Свята Пелагея вважається покровителькою всіх невинно скривджених. Цього дня потрібно обов’язково допомогти тому, кого образили, хто потребує допомоги, нагодувати голодних, бездомних тварин.

У храмах у день жінок-мироносиць відбуваються святкові богослужіння, заведено вітати жінок, дарувати їм квіти, дякувати за працю, турботу і гармонію в родині.

Головною в цей день вважається бабуся або мама.

Наші пращури називали свято жінок-мироносиць “Бабин тиждень” – жінки збиралися на посиденьки, готували пироги, млинці, налисники, пригощали сусідів і знайомих.

Згідно з прикметами, все добро, зроблене сьогодні, повернеться в подвійному розмірі, а рік буде хлібним і ситним.

Хто відзначає день ангела 4 травня

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Климент, Кирило, Микита, Пелагея, Никифор, Флоріан.

За старим стилем день ангела в Олексія, Олександра, Дениса, Івана, Кіндратія, Миколи, Федора, Януарія та Якова.

Джерело

Rate article