Останні заяви Трампа, начебто непричетні до України, створюють дуже тривожне підґрунтя для переговорів, зазначив дипломат.
Зараз найголовніше перехопити в Росії стратегічну ініціативу на фронті. Якщо цього не зробити, можливі переговори підуть під диктовку і за пунктами президента РФ Володимира Путіна, які є “планом капітуляції України”. Такі побоювання в інтерв’ю OBOZ.UA висловив колишній надзвичайний і повноважний посол України в США і Франції Олег Шамшур, допустивши контакти між Штатами і Росією за спиною України.
Оцінюючи ймовірність нової “Ялти” між Путіним, президентом США Дональдом Трампом і лідером Китаю Сі Цзіньпіном, експосол заявив, що така “небезпека існує”:
“Щоб це не сталося, важливо, щоб і наша позиція була завжди чіткою. Мають відреагувати і європейці, які повинні вже не тільки говорити про “недопущення поділу України”, а й доповнити свою риторику конкретними діями. А небезпека “Ялти” існує. Я про це почав думати особливо після заяв Трампа, начебто непричетних до України. Вони, на мій погляд, створюють дуже тривожне підґрунтя для переговорів і можливих контактів між Трампом і Путіним”.
Він звернув увагу на те, що реакція Кремля на доволі різкі заяви Трампа досить стримана – Путін ніби не помітив ультиматуму і продовжив підлещуватися до американського лідера, і багато хто вбачає в цьому спробу маніпулювати трампівським его.
“По-моєму, тут головне питання, чи потрібні Путіну дійсно переговори. Я вважаю, що якщо й потрібні, то тільки для того, щоб перегрупувати свої збройні сили і знову атакувати Україну. Тобто це потрібно йому тільки з військового погляду. З іншого боку, судячи з усього і як видно з оцінок експертів, російська економіка нарешті похитнулася, і це Путін також враховує. Тобто йому потрібен перепочинок за багатьма факторами, але тільки для продовження агресивних дій у недалекому майбутньому. Саме тому він, скажімо так, спокійніше реагує на жорсткі висловлювання Трампа”, – зазначив експосол.
Шамшур упевнений, що обрання Трампа розглядається Путіним і його оточенням як “безумовний плюс”:
“І вони, я вважаю, зараз тим більше розраховують на досягнення якихось домовленостей, що відповідають інтересам Росії. Особливо якщо подивитися на заяви Трампа щодо Гренландії, Панамського каналу і Канади. Що фактично свідчить, що погляди на світовий порядок, на право великих держав проводити політику на свій розсуд тотожні і в Путіна, і в Трампа”.
Не виключаючи того, що контакти між РФ і США відбуваються за спиною України, експосол акцентував:
“Дуже важливо, щоб ці всі переговори між Трампом і Путіним – чи то зустріч, чи то телефонна розмова – не відбувалися за нашою спиною, щоб цього принципу “нічого про Україну без України” дотримувалися. Але чи так буде, сьогодні мені, чесно кажучи, не зрозуміло. Було б дуже добре і правильно, якби зустрічі або контакту Трампа з Путіним передувала розмова з президентом України”.