Цього року православні та католики відзначать Великдень в один день, чого не траплялося майже 10 років.
Великдень – головне релігійне свято в церковному календарі, дата якого щороку змінюється. Цього року на світ чекає знаменна подія – вперше з 2017 року віряни всього світу зустрінуть світле свято разом. Загалом таке явище – не рідкість, але в цьому десятилітті такого ще не траплялося. Ми назвали дату цьогорічного Великодня та нагадали його українські традиції.
Якого числа Великдень у 2025 році
Великдень – це свято, присвячене дивовижному воскресінню Ісуса після того, як він був розп’ятий на хресті та спокутував гріхи людства.
Православний і католицький Великдень 2025 року настане 20 квітня. Востаннє християни відзначали торжество разом 16 квітня 2017 року.
У наступних роках головне християнське свято відзначатиметься в такі дні:
- у 2026 році – 5 квітня у католиків, 12 квітня у православних;
- у 2027 році – 28 березня у католиків, 5 травня у православних;
- у 2028 році – 16 квітня у всіх вірян.
Таким чином, Великдень 2025 в українців буде одночасно з рештою світу. Однак наше святкування відрізняється унікальними народними традиціями. До українського Великодня заведено випікати здобні та сирні паски, а також фарбувати варені яйця. Продукти харчування освячують у храмі.
Як визначається дата Великодня
Суперечки про визначення дати Великодня між православними і католиками тривають понад півтори тисячі років. Для обчислення дати всі християни користуються одним правилом: Великдень настає в першу неділю після першого повного місяця, який настає після дня весняного рівнодення (21 березня).
Однак православні віряни, на відміну від католиків, для обчислення дати використовують старий (юліанський) календар. У ньому день весняного рівнодення відзначається 3 квітня. Тому православний Великдень не може настати раніше 4 квітня.
Можливо, у майбутньому православні, католики і протестанти зможуть дійти згоди і почнуть відзначати Воскресіння Христове однаково.