Чому на Святвечір готують саме 12 страв: священне значення числа

Новини

Священник пояснив, чому перед Різдвом заведено готувати саме 12 страв і що вони означають.

Чому 12 страв на Різдво / фото ua.depositphotos.com
Чому 12 страв на Різдво / фото ua.depositphotos.com

Загальновідомою є традиція готувати 12 страв на Різдво і вечір перед ним. Здавна на різдвяний стіл українці ставлять вареники, овочі, гриби і, найголовніше, кутю. Нагадаємо, цього року Святвечір 2025 святкується 24 грудня через перехід на новоюліанський календар.

А чи знаєте ви, чому заведено готувати саме 12 пісних страв на Різдво? Про те, як виникла традиція готувати 12 страв на Святвечір, ексклюзивно для УНІАН розповів священник Православної церкви України, активіст, ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко.

Звідки пішла традиція готувати 12 пісних страв на Святвечір

За словами священника Георгія Коваленка, коріння звичаю збиратися родиною увечері напередодні Різдва насправді сягає дохристиянських часів. Спочатку виникла язичницька традиція, пов’язана із зимовим сонцестоянням та поминанням померлих предків.

Готувати заведено 12 страв, оскільки вони і у християнській, і дохристиянській традиції вони символізують новорічний цикл, тобто початок нового року. У дохристиянській традиції це пов’язано з тим, що світловий день починає зростати, а у християнській – новий рік відраховується від Різдва Христового. 12 страв на святковому столі символізують 12 місяців.

Також цю кількість страв прив’язують до числа апостолів, але, на думку Георгія Коваленка, це здається дуже притягнутим, бо апостоли не пов’язані з Різдвом.

Коли готують 12 страв / фото ua.depositphotos.com
Коли готують 12 страв / фото ua.depositphotos.com

Які 12 страв готують на Різдво і що вони означають

Георгій Коваленко пояснює: Різдвяний Святвечір – це вечір напередодні Різдва, а Христос народжується вночі. Рідні традиційно збираються за столом увечері після того, як на небі з’являється перша зірка. На Святвечір ще триває Різдвяний піст, тому готують пісні страви.

Ще за язичницьких часів на свято для поминання предків готували кутю. Саме тому це поминальна страва, і вона є головною з дванадцяти, які традиційно мають бути на столі на Різдвяний Святвечір.

Окрім куті на столі мають бути ще 11 пісних страв. Їх можна трактувати як символ скромності та бідності, в якій народжується Христос. Син Божий народжується у печері в яслах, і першими до нього приходять пастушки, тому святкова їжа має бути простою, народною.

У різних областях нашої країни різні традиції щодо того, що ж саме готувати на Різдвяний Святвечір. Наприклад, у деяких регіонах України готують рибу, хоча саме у навечір’я Різдва за традицією суворий піст і риби споживати не можна.

Але у приготуванні риби на Різдвяний Святвечір, пояснює експерт, є певний сенс, оскільки риба є символом Христа. Перші християни позначали Христа рибою, бо є стародавня абревіатура імені Христа – ІХТІС, яка утворена з грецьких слів “Ίνσοΰς Χριστός Θεοΰ Vίός Σωτήρ” (перекладається як “Ісус Христос Син Божий Спаситель”) та означає “риба”. Саме тому страви з риби доречні на святковому столі.

Rate article