20 листопада: церковне свято сьогодні, що робити у передсвято Введення, прикмети дня

Новини

Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 20 листопада за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

Церковне свято сьогодні, 20 листопада / ua.depositphotos.com
Церковне свято сьогодні, 20 листопада / ua.depositphotos.com

20 листопада за новим церковним календарем згадують святителя Прокла, архієпископа Константинопольського і преподобного Григорія Декаполіта. Також сьогодні – Передсвято Введення в храм Пресвятої Богородиці. Розповідаємо про традиції, прикмети і заборони цієї дати і яке церковне свято сьогодні за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян дотримуються старого стилю (юліанського) – збереження його залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

Православне свято 20 листопада за новим календарем (3 грудня за старим) – день пам’яті святителя Прокла, архієпископа Константинопольського, і преподобного Григорія Декаполіта.

Прокл жив у V столітті. Він походив із благочестивої родини, вивчав Святе Письмо і молитви, а також був улюбленим учнем святителя Іоанна Златоуста. Учитель навчив Прокла правильно і дохідливо викладати думки, що дало йому змогу стати чудовим оратором. Також завдяки Іоанну Златоусту Прокла призначили дияконом, а пізніше він отримав сан пресвітера.

Коли Іоанна Златоуста вигнали з Константинополя, Прокл теж переїхав звідти, і став єпископом у місті Кизик. Пізніше, на прохання пастви з Константинополя, він був зведений у сан архієпископа. Прокл 12 років керував церквою і йому вдалося значно розширити лави православних. За часів правління царя Феодосія архієпископ домігся, щоб мощі Іоанна Златоуста, який на той час уже помер, перенесли до Константинополя.

Прокла любили парафіяни, на його проповіді ходили цілими сім’ями. Коли в царстві почався дуже сильний землетрус, то Прокл вивів на вулиці городян, і вони всі разом молилися про збереження Константинополя. Згідно з легендою, святий під час молитви підніс під небеса підлітка. Хлопчик повернувся і розповів, що бачив Ангелів. Вони молилися і прославляли Бога словами: “Святий Боже, Святий Міцний, Святий Безсмертний, помилуй нас”. Коли весь народ став молитися подібним чином, землетрус припинився. Помер святий Прокл помер у глибокій старості.

***

Григорій народився в Декаполі Ісаврійському близько 797 року. Він також походив із благочестивої сім’ї і з дитинства вивчав Святе Письмо, відвідував службу в храмі. Щоб не одружуватися, він утік із дому в один із монастирів, а потім – в обитель, де настоятелем був його дядько Симеон. Там Григорій провів 14 років, а потім, з благословення старця, оселився в ущелині на схилі прямовисної скелі, де був весь час на самоті.

За часів правління імператора Феофіла (830 роки), Григорій Декаполіт вирушив до Константинополя – боротися з іконоборчою єрессю. Святий проповідував і зміцнював віру та силу православних. Також він був наділений даром чудотворення: виганяв бісів і позбавляв від хвороб.

Помер преподобний Григорій Декаполіт близько 816 року в Константинополі, а його нетлінні мощі знаходяться в Румунії.

***

Сьогодні ж за новим церковним календарем – Передсвято Введення в храм Пресвятої Богородиці. У храмі на богослужінні починають читати молитви, присвячені урочистій події і готуватися до свята Введення в храм Пресвятої Богородиці.

Яке церковне свято 20 листопада за старим стилем

Православне свято сьогодні за юліанським календарем – день пам’яті святого мученика Феодота Анкірського. Раніше УНІАН розповідав, яке сьогодні церковне свято відзначають за старим стилем – що можна і не можна робити в цю дату.

Про що говорять прикмети на 20 листопада

20 листопада - прикмети на сьогодні / фото Pixabay
20 листопада – прикмети на сьогодні / фото Pixabay

За прикметами дня дивляться, якими будуть погода найближчим часом і врожай:

  • галки і ворони галасують – до снігу;
  • річки вкрилися льодом – влітку буде багатий урожай пшениці;
  • півні розспівалися – до тепла;
  • ворони ховають крила під дзьоб – до холоду;
  • кури рано йдуть на сідало – буде мороз.

У народі прозвали 20 листопада свято Проклов день, воно вважається вдалим для далеких поїздок.

Що не можна робити сьогодні

У церковне свято 20 листопада церква не схвалює сварок, лайки, лихослів’я, лінощів, заздрощів і відчаю. Не слід гніватися, обманювати, відмовляти в допомозі, здійснювати будь-які повсякденні гріхи.

Серед заборон, що сьогодні не можна робити за народними прикметами – поспішати в справах, щоб не наробити помилок, а також не варто займатися будь-якою роботою, зокрема рукоділлям, щоб не втратити удачу.

Що можна робити 20 листопада

У православне свято сьогодні у святого Прокла просять допомоги в сімейних справах, моляться святому про удачу в подорожах, також він охороняє від хвороб і темних сил. Цього дня прийнято миритися і вирішувати старі проблеми.

За народними прикметами 20 листопада потрібно випрати білизну – це захистить дім від недуг і неприємностей. Усі покупки, зроблені сьогодні, прослужать довго.

Для тих, хто дотримується посту, раніше ми публікували календар харчування на Різдвяний піст 2024 по днях.

Хто відзначає день ангела 20 листопада

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Григорій, Володимир, Арсеній, Олександр, Олексій, Анна, Тетяна.

За старим стилем день ангела в Олександра, Олексія, Панаса, Богдана, Валерія, Василя, Веніаміна, Георгія, Григорія, Євгена, Єлизавети, Івана, Іларіона, Кирила, Костянтина, Михайла, Миколи, Никона, Павла, Сергія, Федора, Федота.

Rate article