Не вирушайте в далеку дорогу! 16 вересня: церковне свято сьогодні, що зробити цього дня, щоб справи пішли на лад

Новини

Розповідаємо, яке церковне свято відзначають 16 вересня за новим і старим стилем, заборони дня, у кого іменини.

16 вересня за новим церковним календарем згадують великомученицю Євфимію Всехвальну. Розповідаємо про традиції та прикмети 16 вересня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.

16 вересня 2024 року – яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря – збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем

16 вересня за новим церковним календарем (29 вересня за старим) – день пам’яті великомучениці Євфимії Всехвальної.

Євфимія жила в II-III століттях у Віфінії, в сім’ї сенатора. То були часи правління імператора Діоклетіана, коли повсюдно йшли гоніння на християн. Правитель міста вирішив влаштувати язичницьке свято на честь бога Марса, але християни відмовилися брати в ньому участь і влаштували таємне богослужіння. За це їх усіх заарештували – була серед заарештованих і юна Євфимія.

Усіх непокірних відправили на суд, крім Євфимії – правитель сподівався, що вона погодиться на його залицяння. Після того, як дівчина відкинула язичника, її, як і інших, піддали різним катуванням. Дивним чином вона залишалася неушкодженою: її рятував Ангел. Тоді мученицю залишили на поталу звірам, і лише одна з ведмедиць завдала їй рану, з якої потекла кров.

Над могилою святої спорудили храм, а її мощі стали шанувати як кровоточиві. Одного разу 451 року був випадок у Халкідоні, коли в храмі Євфимії Всехвальної відбувалися засідання IV Вселенського Собору. Священики не могли сформулювати догмат православної церкви про природу Боголюдини Ісуса Христа, і було запропоновано надати вибір Духу Святому через Євфимію Всехвальну. Гробницю відкрили, на груди мучениці поклали два сувої, закрили і поставили варту. Через три дні гробницю відкрили і з подивом виявили, що сувій із православним сповіданням був у святої в правій руці, а єретичний – лежав біля ніг.

У VII столітті мощі святої перенесли до Константинополя, а пізніше, за велінням імператора-іконоборця Льва Ісавра, їх кинули в море, але християни виловили і зберегли. Зараз святі мощі перебувають у Стамбулі, в соборі святого Георгія.

Про що говорять прикмети на 16 вересня

За прикметами дня можна визначити, якими будуть осінь і зима:

день видався теплий і сухий – буде пізня зима і без морозів;
листя вже пожовкло, але не опало – до довгої осені;
грім цього дня – зима буде без снігу.

У народі 16 вересня – свято Юхима, Людмилин день, Юхима Пташина кістка. Прозвали його так тому, що за старих часів існував звичай ловити птахів – курку або качку – і ворожити по їхніх кісточках, якою буде зима: що більше жиру наросло – то сильнішими будуть морози.

16 вересня, як і в інший день, Церква виступає проти сварок, лихослів’я, пліток, наклепів, осуду, заздрості, жадібності, помсти, відчаю. Не можна відмовляти тим, хто просить про допомогу.

Народні прикмети дня забороняють лінуватися. Не радять цього дня розпочинати нову справу, переїжджати на нове місце і вирушати в далеку дорогу.

Що можна робити 16 вересня

У молитвах до святої Євфимії просять зцілення від зубного болю, сліпоти і захворювань очей, а також допомоги під час посухи.

Цього дня заведено ходити по гриби і заготовляти капусту на зиму – солити і квасити. За старих часів обов’язково готували щось із птиці. Головним звичаєм цього дня вважається похід у лазню або сауну, або ж можна просто прийняти ванну. Вважається, що у тих, хто не нехтує традиціями, справи підуть на лад – і здоров’я буде, і грошей на все вистачить.

16 вересня – іменини сьогодні

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Сергій, Людмила, Олексій, Віктор, Григорій.

За старим стилем іменини святкують Василина, Михайло, Юхим, Петро, Ілля, Василь, Андрій, Володимир, Роман, Костянтин.

Rate article