США хочуть купувати зброю в Японії: чому це хороша новина для України

Новини

Кілька днів тому японська преса повідомила, що уряд Японії офіційно погодився на співпрацю зі Сполученими Штатами для підтримки України озброєнням та військовим обладнанням. Як пише видання Yomiuri, офіційне обговорення співпраці для “спільного виробництва” проведуть на саміті уряду США та Японії у Вашингтоні вже 10 квітня 2024 року.

Передусім йдеться про наміри Сполучених Штатів домовитись про закупівлю японського озброєння, яке виготовляється всередині країни за американською ліцензією.

Передбачається, що ці зразки техніки, озброєнь та боєприпасів мають замінити американські, оскільки запаси армії США значно зменшились через активну допомогу Україні. Крім того, не виключено, що американський уряд таким чином планує закуповувати зброю в Японії, передаючи Україні власне озброєння.

Ще у грудні 2023 року Японія переглянула свої принципи й оперативні рекомендації щодо передачі військової техніки. Слід нагадати, що основні принципи японського військового експорту були розроблені офіційним Токіо ще 2014 року. Відтак трьома головними умовами є:

  1. Передача військової техніки у межах миротворчих операцій для досягнення миру в певному регіоні;
  2. Передача військової техніки та обладнання країнам, які сприяють покращенню обороноздатності Японії;
  3. Передача військового обладнання країнам, у яких була придбана ліцензія на виробництво цієї зброї на території Японії.

Виходячи з цього, Японія погодилась експортувати до США зенітні ракети “Patriot” для поповнення американських запасів. Оскільки японська компанія Mitsubishi Heavy Industries є єдиним закордонним виробником ракет до цих комплексів із великим відсотком локалізації, експорт ракет до США дозволить збільшити кількість ракет, які будуть передані Україні.

Крім того, у замовленні також наявна передача Великій Британії 155-мм артилерійських снарядів L15A1, які також виробляються у Японії за ліцензією та використовуються японськими САУ Type 99, Type 19 та гаубицями FH-70.

У цьому випадку також планується передача до Сполученого Королівства японських боєприпасів, а Британія, зі свого боку, буде передавати Україні артилерійські боєприпаси з власних складів.

Потрібно відзначити, що сьогодні оборонно-промисловий комплекс Японії є одним з найпотужніших у світі. У країні виробляється значна номенклатура протитанкових ракет, ракет класу “повітря-повітря”, протикорабельних та зенітних систем, а також бронетехніка, бронетранспортери, самохідні артилерійські установки, надводні бойові кораблі різного типу, а також підводні човни, безпілотні системи, не кажучи вже про стрілецьку зброю, амуніцію, транспортні машини тощо.

Відтак зразками техніки, які потенційно можуть бути передані Україні через “треті країни”, можна вважати зенітно-ракетні комплекси I-Hawk, які плануються замінити новими зразками Type 03 Kai.

Крім того, японські Сили самооборони розпочали процес виведення з озброєння 155-мм гаубиць FH-70 у кількості 360 одиниць, які за новими правилами можна буде продати в США, звідки вони можуть бути передані Україні. Зазначимо, що артилерія даного типу, передана переважно Італією та Естонією, успішно використовується ЗСУ з літа 2022 року.

Не менш цікавою, хоча й не дуже ймовірною, може виглядати опція передачі через “треті країни” японських танків Type 74, які планується зняти з озброєння та утилізувати. Зазначимо, що танки цього типу близькі за характеристиками до танка “Leopard-1”, зокрема використовують гармату L7A1 того ж 105-міліметрового калібру. Попри застарілість та не надто високі бойові якості, машини даного типу можуть використовуватись українською армією для розміщення на других/третіх лініях оборони або у підрозділах, які прикривають кордони з Білоруссю або невизнаним Придністров’ям.

Отже, можна констатувати, що країни Заходу поступово вирішують проблему дефіциту власних військово-промислових потужностей шляхом залучення до цього процесу виробничих можливостей союзних азійських країн, зокрема Південної Кореї, Японії, а в майбутньому, можливо, й інших (Тайвань, Філіппіни тощо).

З огляду на вельми високу ймовірність спалаху військового конфлікту в азійсько-тихоокеанському регіоні (той же Тайвань, Корейський півострів), заздалегідь підготовлений ВПК в союзних країнах може стати важливим фундаментом зміцнення обороноздатності “Західного блоку”, в тому числі й України.

Rate article