Каші були і залишаються найпоширенішою стравою в українській кухні.
І це зрозуміло, з давніх часів у слов’ян каша не просто їжа, а обрядова страва, яка супроводжує людину протягом усього життя.
У крупах є все необхідне для нашого організму. А ось як правильно приготувати ту чи іншу кашу, знає далеко не кожен. Зазвичай ми беремо крупу, заливаємо водою, варимо і не перестаємо нарікати на прісність смаку.
Зламати стереотипи й приготувати по-справжньому смачну, розсипчасту та ароматну кашу з пшеничної, кукурудзяної, вівсяної, пшоняної, горохової, гречаної крупи допоможуть маленькі хитрощі та незвичайні інгредієнти, мова про які піде в цій статті.
Як приготувати смачну кашу
Існують загальні правила, яких не завадить дотримуватися в приготуванні будь-якої каші. Для готування каші не підходять емальовані каструлі: до них все прилипає, а відчистити пригоріле від схильної до подряпин поверхні складно.
Ідеально підійдуть каструлі з товстим дном і кришкою, що щільно прилягає, керамічні або чавунні. Кришку під час варіння крупи краще не підіймати, через те, що важливу роль в приготуванні каші відіграє пара.
1. Гречана каша
Гречка – лідер серед круп за харчовою цінністю і вмістом білка (до 16 грамів рослинного білка на 100 грамів крупи). Тому її варто вживати тим, хто не їсть у достатній кількості м’яса і риби.
На 1 склянку гречки потрібно 2 склянки холодної води (для розсипчастої каші). Засип крупу в холодну воду, постав на плиту і доведи до кипіння. Після того, як каша закипіла, зменш вогонь і вари 15-20 хвилин.
Смачна каша вийде, якщо посолити її на початку варіння. Також в середині можна додати нарізану дрібними шматочками цибулю. Кинь її в майже готову кашу, накрий кришкою і не перемішуй кашу. Домогтися багатого та оригінального смаку гречаної каші можна, зваривши її на зеленому чаї або заливши крупу на ніч томатним, буряковим, яблучним соком, а вранці додавши в кашу овочів і спецій.
Більш ніжним смаком відрізняється каша із зеленої гречки. Зелена гречка не піддається такій жорсткій термічній обробці, як звичайна, а тому може похвалитися великою кількістю корисних речовин і виходить клейкою, тому з неї добре виходять оладки, котлети.
2. Перлова каша
Багату клітковиною, магнієм, селеном і вітамінами перлову крупу незаслужено вважають їжею солдатів і арештантів, незаслужено, бо перловку можна приготувати по-справжньому смачно.
Основний недолік корисної крупи в тому, що для її приготування доведеться витратити багато часу. Тому перед варінням перловки замочи її: на склянку промитої крупи візьми рівно 1 літр води й витримай крупу в воді не менше 12 годин. Якщо крупа продавалась вже пропареною, час замочування можна скоротити до 3 годин.
Обсмаж попередньо замочену перловку з цибулею у рослинній олії, додай вино і продовжуй обсмажувати, поки воно не випарується. Зменш вогонь і потроху підливай грибний бульйон. Хвилин через 15, коли весь бульйон випарується, додай гриби та зелений горошок.
У тебе вийде орзотто (родич ризотто, але з перловки). Ці страви об’єднує загальний підхід – приготування крупи в невеликій кількості рідини, коли крупа не вариться, а тушкується, вбираючи в себе аромати бульйону і вина.
3. Пшоняна каша
Пшоно вимагає ретельного очищення від чорних крупинок і сміття. Після цього кілька разів промий його кип’яченою водою, міняючи її. На завершення облий крупу окропом. Так можна позбутися від гіркоти майбутньої каші.
Виклади суху крупу на пательню і трохи обсмаж без використання масла. Для приготування 1 склянки крупи знадобиться 3 склянки води (в’язка каша). Спершу доведи воду до кипіння, потім зменш вогонь і засип пшоно. Вари крупу під кришкою приблизно 30 хвилин.
4. Кукурудзяна каша
Кукурудзяна крупа буває дрібного, середнього і великого помелу. Дрібний помел використовується в кашах швидкого приготування і дитячому харчуванні. Таку крупу відварюють 15 хвилин на малому вогні. Саме з такої крупи готується традиційний гуцульський банош і молдавська мамалига.
Середній помел підходить для більшості страв. На 1 склянку такої крупи необхідно 2,5-3 склянки води. Висип крупу в киплячу воду. Доведи її до кипіння, після чого зменш вогонь.
Посоли, накрий кришкою і вари протягом 30 хвилин доти, поки каша не загусне. Додай вершкове масло, перемішай, накрий кришкою, вкутай каструлю і лиши приблизно на годину, щоб каша з кукурудзяної крупи настоялась.
Кукурудзяна крупа грубого помелу ефективно очищає кишківник, але вариться довше від інших видів. Саме з неї готують класичну італійську поленту. Час приготування такої крупи – від 50 хвилин.
5. Манна каша
Деякі господині стверджують, що уникнути появи грудочок в манці допомагає попереднє замочування. Крупу необхідно змішати з сіллю і цукром, залити холодним молоком, залишити на 5 хвилин.
Щоб приготувати манку за класичним рецептом, засип її в кипляче молоко і вари 5 хвилин, постійно помішуючи. Після цього, знявши каструлю з плити, потримай кашу 10 хвилин у каструлі під кришкою.
Манка, приготована на пательні без молока, має зовсім інший смак і консистенцію. Висип манку на розігріту суху пательню, злегка посоли та смаж на середньому вогні, помішуючи лопаткою, до золотисто-коричневого кольору.
Потім зменш вогонь до помірного, додай воду і готуй, інтенсивно помішуючи, протягом 2-3 хвилин. Після цього зменш вогонь до мінімуму і готуй ще 3-5 хвилин. Готову кашу заправ вершковим маслом і подавай до столу.
6. Рисова каша
На 1 склянку рису потрібно 1,5 склянки води. Засип крупу в заздалегідь підсолену воду. Доведи до кипіння, зменш вогонь і вари приблизно 10 хвилин до готовності. Коли каша буде готова, не піднімай кришку. Дай рису «упаритися» ще хвилин 10.
В пароварці рис готується протягом 35 хвилин, при цьому ідеальне співвідношення рису і води 1: 1. При приготуванні в мультиварці, співвідношення рису і води повинне бути 3: 5. Вибери режим «Гречка» і вари до сигналу про готовність. Якщо ти вирішив приготувати суші або роли, то після варіння просуши рис протягом 20 хвилин.
7. Вівсяна каша
Час варіння вівсянки залежить від розміру вівсяних пластівців. Якщо вівсяні пластівці великі, варити їх потрібно приблизно 10-15 хвилин, пластівці середнього помелу – 7-10 хвилин, швидкого приготування – 1 хвилину.
Найкорисніша вівсянка – та, яка вариться найдовше. Лікарі не радять купувати вівсянку швидкого варіння, адже в ній найменше корисних властивостей. Чим менше крупа оброблена, тим вона корисніша.
Готувати вівсянку можна і за допомогою запарювання. Залий вівсянку з вечора відповідною кількістю тільки що закипілої рідини та герметично закрий. За ніч вівсянка вбере рідину і до ранку буде готова. Залишиться тільки трохи підігріти її в мікрохвильовій печі.
8. Ячна каша
Ячна крупа являє собою подрібнені зерна ячменю, звільнені від ості, але не шліфовані. В цінних зернятках ячменю міститься лізин, який має противірусну дію і стимулює вироблення колагену. Хочеш запобігти появі зморшок? Полюби ячну кашу!
До того ж з усіх круп ячмінь найбільш низькокалорійний – 320 ккал на 100 грамів. Перед приготуванням обсмаж подрібнений ячмінь на сухій пательні протягом 4-6 хвилин. Залий ячну крупу холодною водою в пропорції 1: 3 і постав на середній вогонь.
Після закипання зменш вогонь до мінімуму. Вари кашу 35-40 хвилин, періодично помішуючи. Коли вода повністю випарується, зніми каструлю з вогню. Додай вершкове масло, замотавши каструлю рушником, і залиш на 20-30 хвилин настоюватися.
Смачного!
Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!