Економіст, член товариства фінансових аналітиків Віталій Шапран не виключає, що у подальшому курс долара може впасти до рівня офіційного – 36,6 гривень.
Однак, він наголосив, що це “буде залежати від багатьох факторів, зокрема від успіхів на фронті, які важко прогнозувати зараз”.
“Такий сценарій цілком можливий за умови відсутності негативних шоків, але його реалізація є реальною тільки при повному збалансуванні потоків на готівковому ринку, коли банки перестануть відчувати нестачу валюти і завозити її в Україну”, – сказав він.
За таких умов, додав економіст, зникне фактор тиску комісійних за переведення безготівкового долара в готівковий і через конкуренцію курс максимально наблизиться до 36,6 грн.
Нагадаємо, економіка України протягом 2022 року зазнала найбільших за всю історію незалежності втрат, збитків та пошкоджень, які їй завдала РФ, масштабувавши 24 лютого свій терор, розпочатий ще у 2014 році. Падіння ВВП оцінюється у 29,2%.
Попри масштаби завданих збитків, економіка України, значна частина якої знаходиться в зоні бойових дій, адаптувалася до умов війни, вважають у Мінекономіки. Цьому сприяли різноманітні програми підтримки, нова податкова політика, фіксація курсу гривні, заморожування тарифів для населення та інші, що стало можливим завдяки фінансовій допомозі від міжнародних партнерів, яка у 2022 році становила 32,7 млрд доларів, з яких гранти – 14,3 млрд доларів.