ЗСУ стримують окупаційні війська РФ вздовж усієї лінії фронту і будуть здатні перехопити ініціативу (Фото:Oleksandr Ratushniak/File Photo/Reuters)
ЗСУ будуть здатні перехопити ініціативу на полі бою вже поточного року, а рішення України продовжувати захищати Бахмут є стратегічно обґрунтованою спробою стримати окупаційні війська РФ на окремій ділянці фронту та послабити їх.
Про це йдеться у новому зведенні американського Інституту вивчення війни (ISW) за підсумками 20 лютого.
Аналітики нагадали повідомлення західних ЗМІ про те, що США стурбовані здатністю української армії захищати Бахмут, водночас проводячи контрнаступальні операції.
«ISW продовжує вважати, що рішення України захищати Бахмут є стратегічно обґрунтованою спробою притиснути російські сили на окремій ділянці фронту та послабити їх, і Зеленський, ймовірно, пом’якшив позицію своєї адміністрації щодо Бахмута, щоб зробити риторичну поступку американським чиновникам», — йдеться у звіті.
Експерти наголосили, що Україна навряд чи продовжить утримувати Бахмут, якщо буде ризик оточення українського війська, тому коментар Зеленського «навряд чи є реальною зміною у стратегії Києва».
В ISW також навели слова члена комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки та оборони Федора Веніславського про те, що вздовж лінії фронту РФ стягнула всі свої боєздатні підрозділи та не має підготовлених резервів.
«Ці заяви України узгоджуються з оцінкою ISW про те, що Україна має можливість повернути ініціативу у 2023 році за достатньої та своєчасної підтримки Заходу», — зазначили там.
У звіті також оцінили несподіваний візит президента США Джо Байдена до Києва 20 лютого, заявивши, що це свідчить про підтримку України Заходом.
Аналітики також приділили увагу і внутрішнім процесам, що відбуваються в російській армії, зокрема, наростаючому конфлікту регулярних і мобілізованих сил із найманцями ПВК Вагнера.
«Російське військове командування, ймовірно, перекрило фінансисту групи Вагнера Євгену Пригожину незалежний доступ до артилерійських снарядів та важкого озброєння в рамках зусиль підвищення професіоналізму російських збройних сил», — зазначили експерти.
Пригожин стверджував, що Вагнер зазнає «повного снарядного голоду» внаслідок того, що російські військові чиновники ігнорують його вимоги та вводять нові обмеження та заборони на закупівлю боєприпасів. Він також заявляв, що найманці отримували деяку зброю від неназваних генералів та офіцерів, які порушували військовий кодекс, аби допомогти йому. Міноборони РФ також позбавило «кухаря Путіна» можливості набирати полонених і тренуватися на окремих полігонах, що належать російським збройним силам.
«Звернення Пригожина, ймовірно, спотворило руйнівний вплив відсутності артилерійських боєприпасів на Вагнера, щоб приховати його справжнє розчарування від нездатності Вагнера мати і експлуатувати свої власні артилерійські системи незалежно від звичайних російських частин. Звернення Пригожина ще раз вказує на те, що Вагнер залежить від постачання важкого озброєння та боєприпасів російським МО, а також підтверджує, що Вагнер — не єдина сила, яка діє навколо Бахмута, враховуючи постійні артилерійські обстріли в цьому районі», — наголосили у зведенні.
Говорячи про зустріч Пригожина з головою Чечні Рамзаном Кадировим, в ISW назвали його заяву про «конкуренцію» з Вагнером не намірами, а компліментом фінансисту ЧВК.
«Кадиров вже фактично має свою власну воєнізовану структуру у вигляді чеченських бойових підрозділів, які він виховує і над якими він, схоже, зберігає певне командування та контроль», — зазначили аналітики.
У звіті також йдеться, що рішення російського міноборони офіційно інтегрувати бойовиків «Л/ДНР» до складу військ РФ говорить про те, що російське військове командування може помилятися щодо своєї здатності швидко та безперешкодно виконати завдання щодо професіоналізації окупаційної армії, щоб задіяти її у новому наступі. .
«Ці зусилля були б логічними, якби Росія почала їх у мирний час, але вони є бюрократичним тягарем, який, ймовірно, викличе ще більше невдоволення по відношенню до російського МО, що й без того сильно критикується. Російське військове командування починає дуже багато радикальних змін, які або вимагатимуть часу, або викличуть значну напруженість», — сказали в ISW.
Особлива увага у звіті також приділяється створенню інформаційних умов для завдання ударів, щоб вивести з ладу українські атомні електростанції.
Відомий російський агрегатор новин нещодавно закликав російських військових систематично завдавати ударів по зовнішніх електричних підстанціях українських АЕС, щоб змусити українську владу провести аварійні відключення станцій.
«Російське МО, можливо, розпочинає інформаційну операцію, спрямовану на створення інформаційних умов для завдання таких ударів і можливих радіологічних інцидентів, які можуть статися внаслідок систематичного позбавлення об’єктів енергії. Атаки на об’єкти поблизу атомних електростанцій завжди пов’язані з певним ризиком таких інцидентів. Заява російського МО також може бути спробою створити інформаційні умови для можливого радіологічного інциденту на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) у світлі повідомлень про те, що осушення Росією Каховського водосховища може поставити під загрозу систему охолодження ЗАЕС», — резюмували експерти.
Інші висновки аналітиків ISW:
Рішення про реорганізацію у лавах бойовиків «Л/ДНР» на тлі наступу, ймовірно, свідчить про те, що російське МО не розуміє масштабу проблем, пов’язаних з інтеграцією нерегулярних сил у професійні збройні сили в ході інтенсивних бойових дій
Реструктуризація маріонеткових військ говорить про те, що російське військове командування намагається провести всі бажані реформи, доки російське МО користується прихильністю диктатора Володимира Путіна.
Кадиров, ймовірно, намагався згладити можливий гнів Пригожина у зв’язку з імовірною відмовою глави Чечні приєднатися до інформаційної кампанії Пригожина проти російського МО.
держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що уряд США стурбований можливим розглядом Китаєм питання про відправку летальної допомоги Росії.
Російські війська продовжили наземні наступальні операції вздовж лінії Сватово-Кременна.
Російські сили продовжували наступальні операції навколо Бахмута, а також у районі міста Авдіївка-Донецьк та на заході Донецької області.
Українські офіційні особи повідомили, що російські сили можливо намагаються відремонтувати системи ППО, розміщені в Україні.
Російська окупаційна влада використовує «антитерористичну» комісію для виправдання захоплення та націоналізації активів в окупованому Криму для отримання економічної та військової вигоди.