Яке церковне свято відзначають віряни 23 березня за старим і новим стилем, заборони дня, у кого іменини.
23 березня за новим церковним календарем вшановують пам’ять двох Никонів – преподобномученика Никона Сицилійського, єпископа, і преподобного Никона, ігумена Києво-Печерського. Розповідаємо про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) – його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
Православне свято 23 березня (5 квітня за старим стилем) – день пам’яті преподобномученика Никона Сицилійського, єпископа, і 199-ти учнів його, а також преподобного Никона, ігумена Києво-Печерського.
Никон Сицилійський жив у ІІІ столітті. Він народився в Неаполі, батько його був язичником, мати – християнкою, а Никон також був язичником. Він виріс і став хоробрим і сильним воїном.
Одного разу його загін потрапив в оточення – небезпека була смертельною. У той момент Никон згадав, як мати вчила його молитися – він сам вимовив молитву, перехрестився і дав обіцянку, що хреститься, якщо вдасться уникнути смерті. Загін вдалося врятувати і Никон вирушив на гору Ганос на узбережжі Мармурового моря – там він знайшов священика, охрестився і прийняв чернецтво.
Незабаром Никон став прикладом для всієї братії і його посвятили в сан єпископа. Колишній настоятель обителі перед смертю порадив ченцям переселитися на Сицилію, щоб не потрапити під навалу варварів. Никон і ще 190 ченців прибули до Неаполя, там до них приєдналися ще 9 соратників. Никон заснував монастир, і протягом багатьох років ченці жили всі разом. Але коли почалися нові гоніння на християн, то всіх ченців стратили.
***
Никон Києво-Печерський жив у XI столітті і був послідовником засновника монастиря – преподобного Антонія. Усіх новоприбулих в обитель Никон Печерський постригав у ченці, і якось постриг придворних улюбленців князя Ізяслава. Князь, дізнавшись про це, сильно розгнівався на Никона, та так, що той був змушений покинути монастир і оселитися на півострові Тмутаракань. Там він трудився і молився, і незабаром навколо нього зібралися послідовники, всі разом вони заснували монастир Пресвятої Богородиці.
Через якийсь час Никону вдалося повернутися в Києво-Печерську лавру, де його обрали ігуменом. Помер преподобний у глибокій старості, похований у Ближніх печерах.
Про що говорять прикмети на 23 березня