Православне свято сьогодні в народі називають Стефан Чудотворець, або Дозори – зазвичай у цей час у самому розпалі польові роботи.
14 липня за новим церковним календарем у православній церкві вшановують благовірного Аскольда, первомученика Київського. Про історію благовірного князя, цікаві прикмети і традиції цього дня, а також що за свято сьогодні церковне відзначають віряни за старим стилем – розповідаємо в матеріалі.
Яке сьогодні церковне свято в Україні – дата за новим і старим календарем
Князь Аскольд (або Оскольд) народився приблизно у 830-х роках. Він походив із роду Києвичів, тобто, князя Кия, який заснував Київ.
Аскольд був язичником і, ставши на чолі молодої держави, прагнув зміцнити її престиж. У 860 році він пішов походом на Константинополь (Царгород), однак, як свідчив Нестор Літописець, кораблі русів розметала буря, далеко не всі повернулися додому з походу.
Після поразки Аскольд вирішив прийняти християнство і попросив патріарха Фотія прислати місіонерів. У 867 році вони охрестили князя – у хрещенні він отримав ім’я Миколай, а також охрестили й перших киян. Так з’явилася перша християнська спільнота і кафедра єпископа в Києві. “Аскольдове” хрещення стало початком християнізації Русі, хоча язичники чинили опір.
У 882 році вони, змовившись, запросили з Новгорода воєводу-язичника Олега. Той обманом убив князя Аскольда неподалік Старокиївської гори. Убивство князя стало справжнім переворотом: до влади знову прийшли язичники, на християн почалися гоніння, церкви руйнували.
Аскольда поховали з християнськими почестями, а на його могилі збудували церкву святого Миколая.
Мученицький подвиг першого київського князя-християнина Аскольда-Миколи поклав початок християнству в Київській Русі. Справу Аскольда продовжила княгиня Ольга, а через 100 років віра утвердилася остаточно, коли князь Володимир Великий вдруге хрестив Русь.
Яке сьогодні православне свято відзначають ще:
вшановують апостола від 70-ти Акілу;
мученика Юста Римського;
преподобного Елія, ченця;
преподобного Онисима Магнезійського, чудотворця;
преподобного Стефана Махрицького.
Звичаї дня, що не можна робити сьогодні
Сьогодні моляться про очищення душі та думок від поганого, просять настанови на праведний шлях і допомоги в подоланні мирських спокус і спокус. Вважається, що молитва святому Стефану Чудотворцю може допомогти виконати заповітне бажання і зцілити від тяжких хвороб.
У народі день прозвали Стефан Чудотворець, Акіла Солом’яний і Дозори. У розпал польових робіт за старих часів часто страждали від болю в спині та головного болю. Жінки, щоб полегшити біль і зняти втому, плели солом’яні вінки і пояси – щоб повернути сили. звідси пішла і назва дня – Солом’яний.
Дозори день прозвали через липневу погоду – спеку часто змінювали грози та зливи. Щоб уберегти поля від стихії, виставляли дозорних, які кликали на допомогу односельців у разі біди.
За традицією цього дня збирають гриби і лікарські трави, які, за повір’ями, мають особливу силу і незвичайний смак.
Вважається, що 14 липня потрібно зробити хоча б одну добру справу – тоді доля обов’язково віддячить подарунком.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Церква цього дня, як і завжди, закликає уникати лихослів’я, злоби, пліток і заздрощів, ліні. Відмовляти в допомозі тому, хто просить, теж не можна.
Народні прикмети забороняють викидати залишки їжі – це до бідності, щоб не залишитися з порожнім гаманцем, не варто піднімати і знайдені на дорозі гроші.
Читайте детальніше, яке сьогодні свято відзначають у народному календарі.
Прикмети на сьогодні / freepik.com
Прикмети на сьогодні
За прикметами на Дозори судять, якою буде погода та осінь:
на світанку сонце в хмарах – удень може піти дощ;
грім глухий – до короткого дощу, сильний – до затяжної зливи.
стоїть ясна і суха погода – осінь буде теплою, а якщо день дощовий – холодною і короткою;
спокійні чайки на воді – день буде сонячним.
Кажуть, що якщо цього дня піде дощ, то ще тиждень литиме, зате після буде багато грибів.