Історія про крuхітного захuснuка

Життєві історії

Пес був старий. Навіть за людськими мірками кількість прожитих псом років виглядало вельми солідно, для собаки ж подібна цифра здавалася просто немислимою. Коли до господарів приходили гості, пес чув одне і те ж питання:

– Як ваш старий, живий ще? – і дуже дивувалися, бачачи величезну голову пса в дверному отворі.

Пес на людей не ображався – він сам прекрасно розумів, що собаки не повинні жити так довго. За своє життя пес багато разів бачив господарів інших собак, які відводили погляд при зустрічі і судорожно зітхали при питанні:

– А де ж ваш?

У таких випадках господарська рука обіймала міцну шию пса, немов бажаючи утримати його, і не пустити назустріч невідворотного.

І пес продовжував жити, хоча з кожним днем ​​ставало все важче ходити, все важче робилося дихання. Колись підтягнутий живіт обвіс, очі потьмяніли, і хвіст все більше скидався на обвислу стару ганчірку. Пропав апетит і навіть улюблену вівсянку пес їв без жодного задоволення – немов виконував нудну, але обов’язкову повинність.

Більшу частину дня пес проводив лежачи на своєму килимку у великій кімнаті. Вранці, коли дорослі збиралися на роботу, а хазяйська дочка тікала в школу, пса виводила на вулицю бабуся, але з нею пес гуляти не любив. Він чекав, коли Лена (так звали хазяйську дочку) повернеться зі школи і поведе його на подвір’я. Пес був зовсім молодим, коли в будинку з’явилося маленька істота, яка відразу забрала всю увагу на себе. Пізніше пес дізнався, що це істота – дитина, дівчинка. І з тих пір їх виводили на прогулянку разом.
Спершу Олену вивозили в колясці, потім маленький чоловічок став робити перші невпевнені кроки, тримаючись за собачий нашийник, пізніше вони стали гуляти вдвох, і горе тому забіяку, який ризикнув би образити маленьку господиню! Пес, не роздумуючи, вставав на захист дівчинки, закриваючи Олену своїм тілом.

Багато часу пройшло з тих пір … Олена виросла. Хлопчаки, які колись смикали її за кіски, стали дорослими юнаками, які почали заглядати на симпатичну дівчину, поруч з якою повільно крокував величезний пес. Виходячи на подвір’я, пес повертав за ріг будинку, до зарослів і, озирнувшись на господиню, йшов в кущі. Він не розумів інших собак, особливо брехливу таксу з третього поверху, яка любила задерти лапу чи не у самій квартирі.
Коли пес виходив з кущів, Олена брала його за нашийник, і разом вони йшли далі, до групи берізок, біля яких була влаштований дитячий майданчик. Тут, в тіні дерев, пес здавна полюбив спостерігати за дітворою. Напівлежачи, прихилившись плечем до стовбура берези і витягнувши задні лапи, пес дрімав, зрідка поглядаючи в бік лавки, де збиралися ровесники Олени. Рудий Володя, якого колись пес частіше всіх ганяв від Олени, іноді підходив до нього, сідав поруч навпочіпки і питав:

– Як справи, старий?

І пес починав бурчати. Хлопців на лавці собаче бурчання смішило, але Володя не сміявся, і псу здавалося, що його розуміють. Напевно, Володя дійсно розумів пса, бо говорив:

– А пам’ятаєш? ..

Звичайно, пес пам’ятав. І гумовий мячик, який Володя закинув на карниз, а потім лазив його діставати. І п’яного мужика, який вирішив покарати маленького Толика за ненавмисно розбитий ліхтар. Тоді пес єдиний раз в житті загарчав, вишкіривши ікла. Але мужик був занадто п’яний, щоб зрозуміти попередження і псу довелося збити його з ніг. Притиснутий до землі величезною собачою лапою, мужик розгубив весь свій педагогічний запал, і більше його біля майданчика не бачили …

Пес гарчав, Володя слухав, зрідка згадуючи кумедні (і не дуже) випадки. Потім підходила Олена і говорила, погладжуючи величезну голову пса:

– Гаразд тобі, разгарчався. Ходімо додому, ввечері ще побалакаєте.

Вечірню прогулянку пес чекав особливо. Влітку йому подобалося спостерігати як сонце ховається за сірі коробки багатоповерхівок і вечірня прохолода змінює денну спеку. Взимку ж пес довго міг милуватися чорним, немов з м’якого оксамиту, небом, по якому хтось розсипав різнокольорові блискітки зірок. Про що думав в ці хвилини старий пес, чому часом він так шумно зітхав? Хто знає…

Зараз була осінь, за вікном вже сутеніло і капав тихий, сумний дощик. Пес разом з Оленою йшли звичним маршрутом, коли чуйне собаче вухо вловило незвичайний звук. Звук був дуже слабкий і чомусь тривожний. Пес озирнувся на Олену – дівчина звук не помічала. Тоді пес швидко, наскільки дозволяло його важке тіло, метнувся в зарості кущів, намагаючись відшукати … Що? Він не знав. За все довге життя пса з таким звуком він ще не стикався, але звук повністю підпорядкував собі свідомість пса.
Він майже не чув як злякано кличе його Олена, як її заспокоює Володя … Він шукав – і знайшов. Маленька мокра грудочка роззявляла крихітну рожеву мордочку в беззвучному крику. Кошеня. Звичайне сіре кошеня, яке тільки тиждень тому вперше побачило цей світ своїми блакитними очима, задихалося від затягнутої на його горлі мотузковий петлі. Передні лапки його безпорадно хапалися за повітря, задні ж ледве діставали до землі.

Пес одним рухом щелепи перегриз гілку, на якій було підвішене кошеня. Той плюхнувся в мокру траву, навіть не намагаючись піднятися. Обережно, щоб не пом’яти маленьке тільце, пес взяв його зубами за шкірку і виніс до Олени.

– Що за гидоту ти при … – Почала було Олена і затихла. Тихенько ойкнула, підхопила маленький тремтячий клубочок. Спробувала зняти петлю, але мокра мотузка не піддалася.

– Додому! – скомандувала Олена і, не чекаючи пса, побігла до під’їзду.

Кошеня вижило. Три дні лежало пластом, ніяк не реагуючи на метушню навколо. Тільки жалібно пищало, коли великий бородатий чоловік з дивною кличкою «Ветеринар» робив уколи тонкою довгою голкою. На четвертий день, побачивши шприц, кошеня заповзло під диван, чим викликало сильне пожвавлення серед людей. А ще через тиждень по квартирі скакало пустотливе і абсолютно здорове кошенятко. У міру хуліганське і неслухняне. Але варто було псу злегка рикнути або хоча б грізно подивитися на бешкетника і кошеня тут же ставало зразком слухняності.

А пес з кожним днем ​​ставав все слабкішим. Немов віддав частинку свого життя врятованому кошеняті. І якось раз пес не зміг піднятися зі своєї підстилки. Знову викликали ветеринара, той оглянув пса і розвів руками. Люди довго про щось говорили, Олена тихо плакала … Потім дзвякнуло скло, ветеринар став підходити до собаки, ховаючи руки за спиною. І раптом зупинився, немов перед ним виросла стіна.

Але це був лише маленьке сірие кошеня. Вигнувши спинку дугою і задерши хвіст, кошеня вперше в житті сичало, відганяючи від пса щось незрозуміле, але дуже страшне. Кошеня дуже боялося цієї людини зі шприцом. Але щось змушувало його відганяти ветеринара від пса …

Ветеринар постояв, дивлячись в повні жаху котячі очі. Відступив назад, повернувся до Олени:

– Він не підпустить. Приберіть кошеня …

– Ні.

– Олена! – вигукнула господиня. – Ну навіщо ж мучити собаку?

– Ні. Нехай буде як буде. Без уколів …

Ветеринар подивився на кошеня, потім на заплакану Олену, знову на кошеня … І пішов. Люди розійшлися по своїх справах, квартира спорожніла. Тільки бабуся поралася на кухні, зрідка схлипуючи і шепочучи щось невиразне.

Пес дрімав на підстилці, поклавши величезну голову на лапи і прикривши очі. Але не спав. Він слухав дихання кошеняти, яке безтурботно спало, затишно влаштувавшись під боком пса. Слухав, і намагався зрозуміти, як цей маленький слабкий звір зумів відігнати велику і сильну людину.

А кошеня спало, і йому снилося, що псу знову загрожує небезпека, але він знову і знову проганяє ворога. І поки воно, кошеня, поруч, то ніхто не посміє забрати його друга.

Автор: Сергій Уткін, «Старий»

Оцените статью
Добавить комментарий